آمریکا به شرکت های فناوری اجازه ارائه خدمات در ایران را می دهد


آسوشیتدپرس گزارش داد که وزارت خزانه داری آمریکا به شرکت های فناوری این کشور اجازه می دهد تا فعالیت های خود را در ایران که تحت تاثیر تحریم های سنگین قرار گرفته است، افزایش دهند. این رسانه هدف آمریکا را افزایش دسترسی مردم ایران به خدمات اینترنتی عنوان کرد.

بر اساس این گزارش، وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز کلی را به‌روزرسانی کرده است که به شرکت‌های فناوری اجازه می‌دهد خدمات مرتبط با شبکه‌های اجتماعی، پلتفرم‌های اداری، ویدئو کنفرانس و مهم‌تر از همه «سرویس‌های ابری» را در ایران ارائه دهند.

این مجوز به روز شده همچنین شرط استفاده «شخصی» از پلتفرم ها را حذف می کند. پیش از این شرکت‌های فناوری آمریکایی تنها می‌توانستند خدمات خود را به کاربران ایرانی ارائه دهند و حذف این شرط عملاً به معنای استفاده از خدمات این شرکت‌ها از سوی کسب‌وکارهای ایرانی بود.

والی آدیمو، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که این کشور به دنبال سرعت بخشیدن به جریان اطلاعات رایگان به مردم ایران است.

آسوشیتدپرس گفت که در سال 2014، ایالات متحده اجازه ارائه نرم افزاری را داد که امکان تبادل آزاد ارتباطات در ایران را فراهم کند، اما شرکت های فناوری به دلیل ترس از مرز باریک تحریم ها و جریمه های مالی، علاقه ای به ارائه خدمات به ایران ندارند.