اولین فضانورد معلول جهان ساخته شد. یک جراح بریتانیایی برای یک سفر فوق العاده آماده می شود


آژانس فضایی اروپا (ESA) اولین فرد معلول جهان را برای شرکت در یک ماموریت فضایی از بین 257 نامزد دارای معلولیت جسمی انتخاب کرد. جان مک فال که پای راست خود را در 19 سالگی از دست داد، اولین پارا فضانورد جهان خواهد بود که برای یک ماموریت فضایی جدید برای تحقیق در مورد مسکن فضانوردان معلول انتخاب شده است.

برنامه ESA برای اولین فضانورد معلول جهان

در مارس 2021، آژانس فضایی درخواستی برای افراد ناتوان ارائه کرد که می توانند آزمایشات جسمی و ذهنی را انجام دهند که دشوار است اما به دلیل کمبود تجهیزات محدود است. ESA در برنامه خود تغییرات و هزینه های لازم برای ارسال فضانوردان معلول به فضا را در نظر خواهد گرفت.

مک فال از بین 257 شرکت کننده انتخاب شد و توسط ESA به عنوان اولین “فضانورد معلول” یا “پرا فضانورد” در جهان توصیف شد. بهار آینده، او وارد یک برنامه آموزشی دوازده ماهه در مرکز فضانوردان اروپا در کلن آلمان خواهد شد.

آژانس فضایی اروپا

مک فال 41 ساله گفت:

من همیشه عشق شدیدی به علم داشتم و اکتشافات فضایی همیشه در رادار من بوده است. اما با وجود اینکه در 19 سالگی با موتورسیکلت تصادف کردم، زمانی که می خواستم به ارتش بپیوندم، معلولیت من همیشه مانع از این کار می شد.

جوزف اشباخر، مدیر کل ESA نیز در بیانیه ای گفت:

کلاس فضانوردان ESA جاه طلبی، استعداد و تنوع را به اشکال مختلف برای هدایت تلاش ها و آینده ما به ارمغان می آورد. ادامه کاوش در مدار پایین زمین در ایستگاه فضایی بین‌المللی، تا ماه و فراتر از آن.»

مک فال پس از یک تصادف و قطع عضو، دوباره دویدن را یاد گرفت و در پارالمپیک 2008 مدال برنز دوی 100 متر را کسب کرد و علاوه بر آن چندین مدرک پزشکی گرفت و از سال 2014 تا 2016 پزشک پایه در سرویس بهداشت ملی انگلستان بود. او در حال حاضر به عنوان متخصص تروما و ارتوپدی مشغول به کار است.