ایلان ماسک: اینترنت ماهواره ای استارلینک برای ایران فعال می شود


ساعاتی پیش وزارت خزانه داری آمریکا برخی تحریم های فنی مرتبط با ایران را لغو کرد. بر این اساس بسیاری از شرکت های خارجی مجاز به ارائه خدمات به کاربران و کسب و کارهای ایرانی هستند که یکی از آنها اسپیس ایکس و اینترنت ماهواره ای استارلینک این شرکت است.

«آنتونی بلینکن» وزیر آمریکا در توئیتی به لغو این تحریم‌ها برای جریان آزاد اطلاعات در ایران اشاره کرد و در واکنش به توئیت وی، «الون ماسک» خبر مهمی را اعلام کرد: فعال‌سازی ماهواره. . اینترنت برای ایران.”

اما از سوی دیگر «عیسی زارع پور» وزیر ارتباطات اخیرا گفته است که بر اساس قوانین «شورای عالی فضای مجازی ایران» استارلینک نمی تواند بدون مجوز فعالیت خود را در ایران آغاز کند و این موضوع . ارسال شده از سوی ایران به اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU)) اعلام شد.

زارع پور ظهر پنجشنبه (30 شهریور) ضمن اشاره به اینکه «کسی برای قطع اینترنت نمی آید»، گفت: ارائه اینترنت ماهواره ای نیازمند مجوز از ایران و از سوی دیگر به دلیل نامناسب بودن استارلینک است. منطقه، بعید به نظر می رسد که اینترنت ماهواره ای این شرکت در دسترس باشد. به زودی می توان در ایران کار کرد.

جدای از این مورد، باید به این نکته نیز اشاره کرد که بدون دریافت سیگنال اینترنت ماهواره ای اپلیکیشن، امکان استفاده از Starlink وجود ندارد.