بهینه سازی سلامت دهان با 4 ماده معدنی کلیدی


پیری سالم – قسمت 4

خوش برگشتی. همانطور که به پایان مجموعه 4 قسمتی خود در مورد پیری سالم می رسیم، به اهمیت بهداشت خوب دندان (دهان) و اینکه چگونه بهینه سازی سلامت دهان با 4 ماده معدنی کلیدی خیلی پیچیده نیست نگاه خواهیم کرد.

سلامت دهان شما ممکن است بسیار مهمتر از آن چیزی باشد که فکر می کنید در مورد سلامت کلی صحبت کنید. این امر به ویژه در افراد مسن صادق است.

همانطور که می توانید تصور کنید، این افراد مسن هستند که شانس بیشتری برای از دست دادن دندان یا پروتز دارند. در این حالت، خوردن غذاهای متنوع و مغذی دشوارتر است… به خصوص زمانی که آن غذاها ترد یا جویدنی هستند.

مشاهده کمبود پروتئین در افراد مسن بسیار رایج است. علاوه بر این، کمبود ویتامین و مواد معدنی قابل توجهی نیز خواهید دید.

اگر جویدن غذا دردناک است، اغلب با غذاهایی جایگزین می‌شود که جویدن آنها آسان است یا اصلاً نیازی به جویدن ندارند… مانند پودینگ، Jell-Oو غیره. اینها انواع غذاهایی هستند که معمولاً در خانه های سالمندان و اقامتگاه های سالمندان سرو می شوند.

از آنجایی که بهتر است به جای «واکنشی» «پیش‌گیر» باشید، با ارائه راهکارهایی برای حفظ سلامت دندان‌هایتان در دوران جوانی شروع می‌کنیم. این تضمین می کند که شما در سال های بالاتر دندان های محکمی داشته باشید. با این حال، اگر قبلاً دندان‌های خود را از دست داده‌اید، یا از دندان مصنوعی نامناسب استفاده می‌کنید، ما راهکارهایی برای بهبود تغذیه شما نیز ارائه خواهیم داد.

4 ماده معدنی کلیدی برای سلامتی بهینه دندان و فک

درک اینکه چگونه برخی مواد معدنی در حفظ استحکام و سلامت دندان ها و فک شما کار می کنند می تواند به شما در دریافت مقادیر کافی از این مواد معدنی در رژیم غذایی روزانه کمک کند. اگرچه بسیاری از مواد معدنی مهم هستند، اما مورد علاقه من عبارتند از:

1) کلسیم

 • اینجا جای تعجب نیست، درست است؟ همه ما شنیده ایم که کلسیم برای سلامت دندان ها و استخوان ها مهم است. بدون کلسیم کافی در رژیم غذایی، مینای دندان شما ممکن است سریعتر از آن که بتواند خود را بازسازی کند، تجزیه می شود و دندان های شما را مستعد پوسیدگی و آسیب های دیگر می کند.
 • غذاهای غنی از کلسیم عبارتند از:
  1. ماست
  2. پنیر
  3. سبزیجات برگ سبز، مانند کلم پیچ و چغندر
  4. ماهی آزاد کنسرو شده، با استخوان
 • اما، کلسیم به تنهایی نمی تواند کار را انجام دهد. او به کمک سه دوست صمیمی خود نیاز دارد.

2) منیزیم

 • منیزیم و کلسیم در تلاش برای ساختن مینای دندان قوی و همچنین حفظ تراکم استخوان با هم همکاری می کنند. در حالت ایده آل، باید هر روز نسبت دو به یک کلسیم به منیزیم دریافت کنید.
 • غذاهای غنی از منیزیم عبارتند از:
  1. سبزیجات برگ سبز (در اینجا 2 به 1 دریافت می کنید، زیرا کلسیم نیز دارد)
  2. دانه کدو تنبل
  3. لوبیا

3) فسفر

 • فسفر با کلسیم ترکیب می شود و فسفات کلسیم کریستالی را تشکیل می دهد.
 • از نقش کلسیم در تولید استخوان حمایت می کند.
 • بدون فسفر، بدن شما نمی تواند به طور موثر از کلسیم استفاده کند. این می تواند منجر به شکنندگی استخوان شود و دندان ها به راحتی خرد شوند.
 • غذاهای غنی از فسفر عبارتند از:
  1. تخمه کدو تنبل (2 به 1 دیگر، چون منیزیم هم دارد)
  2. عدس
  3. گوشت گاو/گوشت خوک

4) پتاسیم

 • پتاسیم به عنوان همراه منیزیم در تلاش های بدن شما برای تنظیم سطح اسید خون خود عمل می کند. هنگامی که خون شما بیش از حد اسیدی می شود، اسیدها می توانند کلسیم را از دندان ها و استخوان فک شما حذف کنند و آنها را ضعیف کنند. بنابراین یک رژیم غذایی غنی از پتاسیم می تواند به دندان ها و استخوان های شما کمک کند تا کلسیم را به طور موثرتری مصرف کنند.
 • پتاسیم همچنین می تواند به روش های دیگر به دندان های شما کمک کند. هنگامی که نیترات پتاسیم، ترکیبی که در برخی از خمیردندان ها وجود دارد، وارد مینای دندان شما می شود، اگر فردی هستید که از حساسیت دندان رنج می برید، می تواند سیگنال های درد را کاهش دهد.
 • غذاهای غنی از پتاسیم عبارتند از:
  1. سیب زمینی / سیب زمینی شیرین
  2. آووکادوها
  3. چغندر (این 3 به 1 است، زیرا یک سبزی برگ سبز با کلسیم و منیزیم نیز هست.)

اگر نمی دانستید، سلامت دندان های شما نیز نقش مستقیمی در آن دارد سلامت قلب شما. بله درست است. سلامت ضعیف دندان ها می تواند منجر به بیماری قلبی و حملات قلبی شود. بنابراین، اکنون می توانید ببینید که بیش از یک دلیل خوب برای سالم و قوی نگه داشتن دندان های خود دارید.

چالش های دندانپزشکی

اما، برای کمک به کسانی که قبلاً از دست دادن دندان رنج برده اند، چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

این بسیار مهم است زیرا اگر سالمندان ما نتوانند سلامت خود را از طریق تغذیه مناسب حفظ کنند، آنها را در معرض خطر بزرگ از دست دادن استقلال، خانه خود و اعزام به خانه سالمندان قرار می دهد.

از هر سالمندی بپرسید، مطمئنم متوجه خواهید شد که آنها ترجیح می دهند از دستورالعمل تغذیه درمانی پیروی کنند و به جای اینکه به خانه سالمندان منتقل شوند، در خانه خود بمانند، جایی که توانایی آنها برای آمدن و رفتن محدود می شود.

از آنجایی که این وبلاگ نمی‌تواند به شما بگوید چگونه دندان‌های جدید را رشد دهید، پس از برداشتن دندان‌ها، می‌توانیم در مورد اینکه چگونه کسی می‌تواند از تغذیه مناسب برای حفظ سلامت خود مطمئن شود صحبت کنیم، که به نوبه خود به آنها اجازه می‌دهد تا دندان‌های خود را حفظ کنند. استقلال.

همانطور که در وبلاگ های دیگر این مجموعه ذکر کرده ایم، یکی از دلایل اصلی از دست دادن استقلال سالمندان به دلیل سقوط در خانه است. زمین خوردن اغلب به دلیل ضعف عضلانی، یعنی از دست دادن تون عضلانی اتفاق می افتد.

یکی از راه‌های بهبود سلامت ماهیچه‌ها، خوردن پروتئین کافی در روز است… و افراد مسن نسبت به همتایان جوان‌تر خود به پروتئین بیشتری در روز نیاز دارند. یک قانون خوب این است که بسته به جنسیت خود، روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم پروتئین مصرف کنید. (آقایان نیاز بیشتری دارند)

اگر خوردن استیک، سینه مرغ یا گوشت خوک به دلیل مشکلات دندانی دشوار است، راه های دیگری برای دریافت پروتئین در رژیم غذایی شما وجود دارد.

راه حل های ساده عبارتند از:

 • تخم مرغ همزده
 • کنسرو ماهی تن یا سالمون
 • گوشت چرخ کرده گاو یا گوشت خوک، در سوپ، خورش و فلفل قرمز
 • ماست یونانی – کم‌چرب (بیشتر از 2 درصد پروتئین یا پرچرب دارد)

سایر مواد مغذی مهمی که سالمندان برای بهبود سلامت و شادابی خود به آنها نیاز دارند عبارتند از:

ویتامین B12

 • این ویتامین برای سلامت مغز و اعصاب بسیار مهم است.
 • کمبود این ویتامین در افراد مسن بسیار شایع است و می تواند دلیلی برای زوال شناختی و سقوط باشد.
  • منابع عالی این ویتامین را می توان در موارد زیر یافت:
   • ماهی تن – بیش از 100٪ RDA
   • شیر کم چرب (بیشتر از 2 درصد یا شیر کامل B12 دارد) – بیش از 100 درصد RDA
   • گوشت چرخ کرده – بیش از 100٪ RDA

ویتامین دی

 • این ویتامین نقش های زیادی در سلامت مطلوب ایفا می کند.
 • کاهش این ویتامین در افراد مسن منجر به
  • شکستگی های کم ضربه
   • منجر به بستری شدن در بیمارستان / استقرار در خانه سالمندان
  • سپسیس (عفونت سیستمیک خون)
   • منجر به بستری شدن در بیمارستان و مرگ می شود
  • افزایش خطر ابتلا به سرطان
   • منجر به بستری شدن در بیمارستان و مرگ می شود
  • عملکرد ضعیف سیستم ایمنی
   • منجر به بستری شدن در بیمارستان و مرگ می شود
  • بهترین راه برای دستیابی به سطوح مطلوب ویتامین D از طریق قرار گرفتن در معرض عاقلانه خورشید است. با این حال، اگر زمستان را در جایی که هستید تجربه می کنید، قرار گرفتن در معرض آفتاب کافی برای ساختن ویتامین D طبیعی دشوار است. اگر اینطور است، مکمل با D3 یک انتخاب سالم است. انجام آزمایش خون به شما نشان می دهد که سطح واقعی شما چقدر است. به خصوص در ماه های زمستان، یک قانون خوب این است که سطح خون بین 45 تا 60 باشد. اگر سطح شما پایین تر از آن باشد، احتمالا مکمل برای شما مهم خواهد بود. کار با یک متخصص تغذیه درمانگر یا متخصص تغذیه کل نگر معتبر تضمین می کند که دوز بهینه را برای نیازهای خود مصرف می کنید.

فیبر

 • فیبر نقش مهمی در سلامت دستگاه گوارش دارد. این کار را با تنظیم قند خون و حرکت روده انجام می دهد. (تحرک در از بین بردن سموم ساخته شده مهم است.)
 • کمبود فیبر در ایالات متحده بسیار رایج است. به ازای WebMD، اکثر آمریکایی ها فقط نیمی از میزان توصیه شده روزانه (RDA) را دریافت می کنند.
 • رژیم های غذایی کم فیبر اغلب منجر به یبوست یا بی نظمی در حرکات روده و کاهش انرژی می شود. وقتی فیبر کافی نباشد منجر به عدم تعادل در سطح قند خون می شود. (این یکی از خطرات اصلی در سقوط است.)
 • هنگامی که سلامت ضعیف دندان ها خوردن غذاهای پر فیبر را دشوار می کند، یک مخلوط کن یا غذاساز می تواند بهترین دوست شما شود. من یک دستور العمل آسان برای تهیه یک وعده غذایی غنی از پروتئین و مواد مغذی را به اشتراک می گذارم که می تواند از سلامت مطلوب حمایت کند، حتی اگر سلامت دندان مختل شود.

به طور خلاصه، کارهای بسیار زیادی وجود دارد که می توانید برای بهینه سازی سلامتی خود با افزایش سن انجام دهید. در بخش 1 نحوه حمایت از سلامت مغز را توضیح دادیم. در قسمت 2 من گام های عملی را برای بهبود تعادل و قدرت مرکزی ارائه کردم. در قسمت 3 اهمیت حفظ بینایی و شنوایی سالم با افزایش سن را توضیح دادم.

من این مجموعه 4 قسمتی را در مورد پیری سالم شروع کردم زیرا اخیراً کتابی به نام مناطق آبی خوانده ام. این کتاب چندین منطقه در جهان را برجسته می کند که در آن افراد بین 90 تا 100 سالگی خود با سلامتی خوب زندگی می کنند. این افراد فعال بودند. آنها در خانه های خود زندگی می کردند. آنها یک حلقه اجتماعی پر جنب و جوش داشتند. چیزی که در اکثر نقاط ایالات متحده وجود ندارد. در واقع، بسیاری در ایالات متحده فکر می کنند که زمانی که فردی به 70 سالگی خود می رسد باید برای خانه سالمندان آماده شود. به‌عنوان فردی که زودتر به 70 سالگی خود می‌رسند، می‌خواستم مهم‌ترین کارهایی را که می‌توانم انجام دهم، در حوزه تغذیه و سلامتی کل‌نگر انجام دهم، تا بتوانم تا 90 تا 100 سالگی‌ام با نشاط زندگی کنم.

یک خبر خوب وجود دارد! شما و همه خانواده و دوستانتان می‌توانید اکنون تغییراتی ایجاد کنید تا سلامتی پر جنب و جوش داشته باشید. و نیازی به ایجاد 100 تغییر ندارید. همانطور که در مراحل ذکر شده در این مجموعه 4 قسمتی مشاهده می کنید، فقط چند قدم است که باید از امروز برای بهبود سلامت و شادابی خود بردارید. و حتی می توانید در دهه 60 و 70 زندگی خود باشید و شروع به ایجاد این تغییرات کنید.

اگر این تغییرات دلهره آور به نظر می رسند، لطفاً از a کمک بگیرید کارشناسی ارشد تغذیه درمانگر یا آشپز غذای طبیعی هر دوی این افراد حرفه ای می توانند شما را در مسیر درست موفقیت قرار دهند.

همانطور که وعده داده شده بود، دستور العمل برای سلامتی پر جنب و جوش.

من به این می گویم من اسموتی “چشمه جوانی”.

دو لیوان با اسموتی های صورتی که روی آن توت ها و نی های راه راه روی زمینه سفید قرار گرفته اند

برای تهیه این غذای خوشمزه به مخلوط کن یا غذاساز (و حدود 60 ثانیه) نیاز دارید

عناصر:

1 وعده پروتئین آب پنیر بدون طعم (من پروتئین آب پنیر Natural Grocers را خریداری می کنم. 1/3C یک وعده است)

2 قاشق غذاخوری تخم کدو

1 قاشق غذاخوری بذر کتان

زغال اخته یخ زده 1/4 درجه سانتیگراد

1/4 درجه سانتیگراد توت فرنگی منجمد

½ موز پوست کنده و یخ زده

1-2 قاشق چایخوری پودر کاکائو (اختیاری …. اما، شکلات است …. پس چرا آن را اختیاری می کنید؟)

8 تا 12 اونس شیر به انتخاب شما (من بین شیر خام، شیر نارگیل شیرین نشده، شیر بادام شیرین نشده و غیره می روم. هر روزی که در یخچال دارم هر چیزی است که در یخچال دارم)

جهت ها:

همه مواد را در مخلوط کن بریزید و هم بزنید تا یکدست شود. پیزی آسان

پروتئین آب پنیر 24 گرم پروتئین دارد. دانه های کدو تنبل دارای منیزیم هستند. دانه های کتان فیبر دارند. زغال اخته از سلامت مغز بهینه پشتیبانی می کند. توت فرنگی و موز یخ زده این نوشیدنی را بسیار خامه ای با بافت میلک شیک می کند. (من متوجه شدم که افزودن تکه‌های یخ باعث کاهش آب بیشتر اسموتی‌ها می‌شود، بنابراین از آنها استفاده نمی‌کنم. در عوض، محصولات را فریز می‌کنم تا اثر بهتری داشته باشند.)

اینجا برای سلامتی شماست.

نوش جان

_________________________________________________________________________________________________

درباره نویسنده

دکتر بکی اسپک، دوره های تغذیه کل نگر را در موسسه تغذیه درمانی تدریس می کند. علاوه بر این، او یک مطب خصوصی دارد و با افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر هستند کار می کند. می توانید با مراجعه به www.HealingFromAlz.com اطلاعات بیشتری کسب کنید

درباره گواهینامه تغذیه جامع موسسه تغذیه درمانی

موسسه تغذیه درمانی (NTI) پیشرو در آموزش تغذیه جامع است. از سال 1999، NTI با ارائه دوره های جامع تغذیه جامع به صورت آنلاین و حضوری، به دانشجویان کمک می کند تا به شغل های پر رونقی به عنوان درمانگر تغذیه جامع در زمینه مشاوره تغذیه و سلامتی جامع نگر دست یابند، بالاترین کیفیت را در آموزش تغذیه به دانشجویان ارائه کرده است. آیا علاقه مند به شروع دوره های تغذیه جامع ما و کسب گواهینامه تغذیه جامع خود هستید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر با ثبت نام در اینجا در یک وبینار اطلاعاتی شرکت کنید.

تصاویر:

تصویر توسط jeltevanoostrum از جانب پیکسابای

تصویر توسط بلاندینژانیک از جانب پیکسابای