جهان نمی تواند یک فاجعه هسته ای را تحمل کند


آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، با اشاره به موقعیت نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا، واقع در منطقه دونباس اوکراین، هشدار داد که جهان نمی‌تواند یک فاجعه هسته‌ای را تحمل کند.

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، دبیرکل سازمان ملل متحد در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: وضعیت نیروگاه اتمی زاپوریژیا همچنان مایه نگرانی عمیق است.

گوترش در ادامه توئیت خود نوشت: هرگونه آسیب به زیرساخت های این نیروگاه، چه عمدی یا غیرعمدی، می تواند عواقب وحشتناکی برای مردم ساکن در اطراف این نیروگاه و فراتر از آن داشته باشد. جهان نمی تواند یک فاجعه هسته ای را تحمل کند.

دبیرکل سازمان ملل: جهان تحمل یک فاجعه هسته ای را ندارد

نیروگاه اتمی Zaporizhia در منطقه دونباس در جنوب شرقی اوکراین واقع شده است و با داشتن 6 راکتور هسته ای که هر یک ظرفیت تولید 950 مگاوات برق را دارند، یکی از بزرگترین نیروگاه های هسته ای اروپا و یکی از نیروگاه های هسته ای است. از 10 نیروگاه بزرگ جهان این نیروگاه در مارس 2022 تحت کنترل روسیه قرار گرفت و در حال حاضر تحت کنترل Rosatom است.

دبیرکل سازمان ملل متحد پیشتر و دیروز (پنجشنبه) در نشست شورای امنیت در خصوص اوکراین، با اشاره به تهدیدات اخیر روسیه در خصوص احتمال استفاده از سلاح هسته ای، از کشورهای صاحب سلاح هسته ای خواست قول عدم استفاده از آن را بدهند. . این تسلیحات گفت: فکر جنگ هسته ای غیرقابل قبول است.