دوربین زیر آب مهندسین MIT نیروی خود را از امواج صوتی می گیرد


تیمی از دانشمندان یک دوربین بی سیم بدون باتری جدید ساخته اند که با صدای زیر آب کار می کند. به گفته سازندگان آن، این دستگاه در حال نزدیک شدن است 100 هزار بار این دوربین نسبت به سایر دوربین های زیر آب کارآمدتر است.

مهندسان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) از طراحی یک دوربین شگفت انگیز زیر آب رونمایی کردند که می تواند تاثیر زیادی بر تحقیقات علمی بگذارد. این دستگاه به جای استفاده از باتری، انرژی مکانیکی امواج صوتی آب زیر آب را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند و از آن برای عکاسی و ارتباط استفاده می کند.

این دستگاه حتی در مناطق تاریک زیر آب نیز می تواند تصاویر رنگی بگیرد. سپس با کدنویسی روی عکس ها، از امواج صوتی نیز برای ساخت آنها استفاده کنید بی سیم آن را برای یک گیرنده ارسال کنید تا تصاویر را در آنجا تکرار کند.

تولید کنندگان دوربین بدون باتری
محققین این پروژه از چپ: فاضل ادیب و ولید اکبر

دوربین جدید MIT از مبدلی استفاده می کند که در قسمت بیرونی بدن قرار گرفته و مواد تولید می کند پیزوالکتریک ما انجام می دهیم. مواد پیزوالکتریک هنگامی که در معرض نیروهای مکانیکی قرار می گیرند سیگنال های الکتریکی تولید می کنند. هنگامی که یک موج صوتی که از آب عبور می کند به این مبدل ها برخورد می کند، دستگاه می لرزد و این انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی تبدیل می شود.

دوربینی که توسط مهندسان MIT ساخته شده است ممکن است بر یکی از موانع اصلی اکتشاف اقیانوس غلبه کند. با توجه به اینکه طبق آمار، هنوز حدود 95 درصد الیاف دیده نشده، این دستگاه می تواند هفته ها به طور مداوم به کار خود ادامه دهد و ما را در معرض بسیاری از حیوانات و اکوسیستم های آبی قرار دهد.

فاضل ادیب، استادیار دانشگاه MIT می گوید: «یکی از جذاب ترین کاربردهای این دوربین برای شخص من در بحث پایش آب و هوا است. ما در حال ساخت مدل های آب و هوایی هستیم، اما اطلاعاتی برای 95 درصد اقیانوس ها نداریم. این فناوری به ما کمک می‌کند مدل‌های آب و هوایی دقیق‌تری بسازیم و درک بهتری از چگونگی تأثیر تغییرات آب و هوا بر دنیای زیر آب داشته باشیم. “

نتایج مطالعات فعلی در مجله علمی Nature Communications منتشر شده است.