دیدن خواب های بد در سنین پایین می تواند نشانه ای از افزایش خطر زوال عقل باشد


تحقیقات جدید نشان می دهد که افراد میانسالی که اغلب رویاهای بد می بینند، ممکن است با درجه بالاتری از زوال شناختی مواجه شوند و شاید با گذشت زمان و افزایش سن، با خطر رشد مواجه شوند. جنون بیشتر آنها را تهدید کرد.

مطالعات قبلی بر روی بیماران پارکینسون نشان داده است که دیدن رویاهای آزاردهنده می تواند میزان زوال شناختی و زوال عقل را افزایش دهد. اکنون محققان دانشگاه بیرمنگام این تأثیر را بر بزرگسالان سالم بررسی کرده اند. برای انجام این کار، آنها به سه مطالعه دیگر روی آوردند که کیفیت خواب افراد را بررسی کردند و سپس آنها را طی چندین سال دنبال کردند تا ببینند سلامت روانی آنها چگونه تغییر کرده است.

خطر ابتلا به زوال عقل چقدر افزایش می یابد؟

در این تحقیق کل اطلاعات بیش از 600 مالیات متوسط (در سنین 35 تا 64 سال) و 2600 نفر پیر 79 سال و بالاتر مورد ارزیابی قرار گرفتند. دانشمندان داده‌های افراد را با نرم‌افزار آماری تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که افراد مسن هر هفته میزان بیشتری دارند حد اقل یک بار کابوس‌های بدتری نسبت به کسانی که در دهه بعد کابوس‌های شبانه را تجربه نکردند، دیدند چهار آنها بیشتر با کمبود دانش مواجه هستند.

خواب بد

در میان سالمندان، احتمال ابتلا به زوال عقل در سال های آینده، در کسانی که مکرر خواب های بد می بینند، دو برابر بیشتر بخورید به طور کلی به نظر می رسد کسانی که بدتر می خوابند کیفیت خواب بدتری دارند، در نتیجه می توان گفت ویروس هایی که باعث زوال عقل می شوند به سرعت در مغز آنها ایجاد می شود. احتمال بعدی مربوط به عوامل ژنتیکی است که می تواند علت هر دو مشکل باشد.

دکتر آبیدمی اوتایکو از دانشگاه بیرمنگام گفت: “ما می دانیم که بیماری های تخریب کننده عصبی مانند پارکینسون و آلزایمر اغلب سال ها قبل از تشخیص پزشکی شروع می شوند.” بدخوابی و کابوس دیدن در افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای می تواند یکی از اولین نشانه های این بیماری باشد.

البته فقط همین را اصرار کرد اخیر افراد مسنی که خواب نامناسبی دارند بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل هستند، اما در صورت تایید این پیوند، می توان از این علامت برای شناسایی موارد پرخطر استفاده کرد. نتایج این مطالعه در مجله eClinicalMedicine منتشر شده است.