روایت ماجراهای King Dreamland در دنیای DC


دنیای دی سی پر از شخصیت های متنوع است. از انواع ابرقهرمان ها گرفته تا تبهکاران مختلف. در ظاهر، ممکن است به نظر برسد که ابرقهرمانانی مانند سوپرمن و بتمن (و شخصیت ها و دنیاهای مربوط به آنها) در دی سی وجود دارند، اما در عمق کمیک های این انتشارات، می توان داستان ها و شخصیت های بسیار متفاوتی را پیدا کرد. از روایت های ابرقهرمانی یکی از این ماجراجویی ها را می توان در کمیک Sandman with the Infinite Family مشاهده کرد.

این مجموعه داستانی تاریک و حماسی از خدایان قدرتمند و فانی است که زندگی خود را در رویا می گذرانند. در این مقاله شما را با Sandman و هر آنچه از این مجموعه ساخته شده توسط نیل گیمن نیاز دارید آشنا می کنیم.


Sandman چیست؟

جلد شماره 1 کمیک Sandman (برای مشاهده در اندازه واقعی روی عکس کلیک کنید)
جلد شماره 1 کمیک Sandman (برای مشاهده در اندازه واقعی روی عکس کلیک کنید)

Sandman (نباید با یکی از شرورهای مرد عنکبوتی به همین نام اشتباه گرفته شود) حول محور ابرمردی به نام Dream یا Morpheus (که با نام های بسیار دیگری نیز شناخته می شود) می چرخد. مورفیوس تجلی زنده رویاها و عضو خانواده ای به نام اندلس است. رویاپردازی تقریباً به قدمت زندگی است و زمانی است که اولین شکل زندگی شروع به رویاپردازی می کند. شما می توانید از رویاها قدرت بگیرید و قدرت تغییر و شکل دادن به رویاها را دارید.

با این حال، در طول وقایع مرد شنی، مورفیوس متوجه می شود که حتی موجودی به پیری و قدرتمندی خودش باید یاد بگیرد که چگونه تغییر کند. یا با یک فاجعه روبرو شوید.

Sandman یک سری متصل به دنیای DC است. به خصوص با قهرمانانی مانند وسلی دادز از لیگ عدالت، جان کنستانتین و دختر عنصری. اما به ندرت رویا درگیر مسائل قهرمانان سنتی و تبهکاران می شود. اکثر نبردها و سفرهای رویایی با خدایان افسانه ای، موجودات ماوراء طبیعی و حتی خود لوسیفر مورنینگ استار.

سریال Sandman نیز پادشاهی به نام رویا را معرفی کرد. رویاپردازی جایی است که قلعه مورفیوس در آن قرار دارد و به عنوان پیوند تمام رویاها عمل می کند. این پادشاهی خانه شخصیت هایی مانند مورفیوس کتابدار به نام لوسین، پرنده رویایی به نام متیو، خانه دار به نام مرو پاپکین هد و دو برادر کاین و هابیل است که به ترتیب در خانه علوم و خانه مخفی زندگی می کنند.


مطالب پیشنهادی:10 عضو خارجی جوخه انتحاریغیر معمول ترین از غیر معمول
10 عضو خارجی جوخه انتحاری


ویژگی های اعضای خانواده اندلسی

علا یکی از 7 عضو خانواده اندلس به حساب می آید که هر کدام جنبه های متفاوتی از زندگی دارند. علاوه بر رویاها، سرنوشت، مرگ، نابودی، عشق، امید و هذیان در این خانواده هستند. اعضای اندلس جاودانه هستند و تقریباً قبل از هر زندگی زندگی می کنند. همچنین، آنها از قدرتمندترین ها در دنیای DC هستند. حتی اگر در جامعه خودشان باشند.

بنابراین، اعضای اندلس هر چقدر هم کهنسال و قدرتمند بودند، نمی توان آنها را قدرتمند دانست. هر کدام از آنها محدودیت های خاصی دارند. به عنوان مثال، سرنوشت کور است و به یک ورق ضخیم گره خورده است; کتابی که هر آنچه بوده یا خواهد بود را ثبت می کند. رویا می تواند از رویاهای مردم قدرت بگیرد، اما برای افزایش قدرت خود سیجیل ها و اشیایی ایجاد می کند.

اگر دشمنان آنها به اندازه کافی باهوش و آماده باشند، اندلسی ها می توانند به دام افتاده یا حتی کشته شوند. اولین شماره مرد شنی با رویایی شروع می شود که توسط یک فرقه خوانده می شود و در نهایت او را برای چندین دهه به دام می اندازد.

در همین حال، دو نسخه Despair و Delusion وجود دارد که زمانی با نام Delight شناخته می شد، تا اینکه یک تراژدی نامشخص آن را برای همیشه تغییر داد.

اعضای اندلس حتی می توانستند شغل خود را ترک کنند و به زندگی خود در میان مردم ادامه دهند. مرگ در هر صد سال یک روز به عنوان یک انسان عادی، در قالب یک دختر انسان می گذرد. یکی از داستان های اصلی Sandman نیز شامل یک رویا و جستجوی ناامیدانه برای برادر گمشده خود، Destruction است.


مطالب پیشنهادی:8 تا از ترسناک ترین چیزهای هارلی کوینسمت تاریک هارلی کوین
8 تا از ترسناک ترین چیزهای هارلی کوین


دنیای Sandman DC

کمیک اصلی Sandman توسط نویسنده نیل گیمن ساخته شد و توسط مایک درینگنبرگ و سم کیث تصویرسازی شد. این مجموعه در 75 شماره بین سال های 1989 تا 1996 منتشر شد و داستان سفر مورفیوس را روایت می کند. از فرار او پس از سال‌ها اسارت تا تلاش برای بازسازی وطنش در علا و مواجهه با سخت‌ترین چالش زندگی‌اش.

با این حال، حماسه Sandman بسیار بیشتر از یک سریال کمیک است. افسانه گیمن از عناصری استفاده می کند که از قبل در دنیای DC وجود دارد، از جمله دو قهرمان. این دو قهرمان که هر دو در مقطعی با هویت سندمن کار کرده اند، وسلی دوزدی و هکتور هال نام دارند.

شخصیت های فرعی دیگری مانند سرنوشت و دو برادر همیشه در حال جنگ، قابیل و هابیل، نیز مدت ها قبل از داستان Sandman وجود داشتند. حتی کلاغ مورد اعتماد Dream، متیو، یک شخصیت مورد استفاده مجدد از سری Saga of the Swamp Thing است. Sandman علاوه بر ارجاع به شخصیت‌های موجود در دنیای DC، به دلیل گردآوری شخصیت‌هایی از اسطوره‌ها، مذاهب و کتاب‌های مختلف قابل توجه است.

پس از پایان فیلم The Sandman در سال 1996، اسپین آف هایی از این مجموعه به وجود آمده است. برخی از آنها، مانند Sandman: Dream Hunters و The Sandman: Overture، مستقیماً روی Morpheus تمرکز دارند. دیگران شامل شخصیت های دیگر می شوند. به عنوان مثال، بانوی رویایی، مرگ، در مرگ است: ارزش بالای زندگی. سریال‌هایی مانند Lucifer و The Dreaming نیز برگرفته‌های مستقیم از مجموعه اصلی Sandman هستند. این شخصیت ها حتی در برخی از عناوین ابرقهرمانی دی سی نیز ظاهر شده اند که یکی از جدیدترین آنها Dark Nights: Iron Man در سال 2017 است.

در سال‌های اخیر، DC برای ادامه سری اصلی، یک برچسب جدید به نام Sandman Universe راه‌اندازی کرد. این برند توسط خود نیل گیمن نظارت می شود و شامل چندین سری مرتبط مانند Dream، Lucifer، Magic Books، House of Whispers و John Constantine: Hellblazer است. یک کمیک حتی شامل یک متقاطع بین The Sandman و سریال Locke & IDW است.


مطالب پیشنهادی:50 شخصیت برتر دی سیاز قهرمانان تا شرور
50 شخصیت برتر دی سی


رویکرد سندمن به سازگاری

سریال Sandman نتفلیکس آخرین تلاش برای اقتباس از سریال Sandman بود. تلاش برای ایجاد اقتباسی از این مجموعه حداقل به سال 1996 برمی گردد. زمانی که قرار بود راجر اوری کارگردانی کند و تد الیوت و تری رزیو فیلمنامه‌ای را بر اساس دو داستان کمیک اصلی، پیش درآمدها و شب‌ها و خانه عروسک نوشته بودند.

چند سال پیش دیوید گویر به عنوان تهیه کننده در کنار نیل گیمن و جوزف گوردون لویت معرفی شد و جک تورن به عنوان فیلمنامه نویس معرفی شد. با این حال، اقتباس فیلم در سال 2016 متوقف شد زیرا جوزف گوردون-لویت به دلیل اختلافات خلاقانه از پروژه کنار رفت و اریک هایزرر با بازنویسی فیلمنامه موافقت کرد.

New Line Cinema همچنین قصد دارد با اقتباس از Death: The High Price of Life به دنیای Sandman بپردازد. نیل گیمن نیز در سال 2007 فیلمنامه ای را به قصد کارگردانی خود نوشت، اما دلایل متعددی (مانند اعتصاب نویسندگان آمریکایی 2007-2008) مانع از انجام آن شد. هر دوی این پروژه ها به چندین عنوان دی سی تبدیل شده اند که هرگز به نتیجه نرسیدند.

در عوض، تمرکز دی سی در سال های اخیر بیشتر به سمت اقتباس های تلویزیونی و سریال معطوف شده است. جیمز منگولد برای اولین بار در سال 2010 ایده یک اقتباس تلویزیونی برای HBO را مطرح کرد، سپس اریک کریپکی برای اقتباس احتمالی فاکس در نظر گرفته شد.

حالا نتفلیکس بالاخره تبدیل به سرویسی شده است که اقتباسی از سریال Sandman خواهد ساخت. در ژوئن 2019، اعلام شد که نتفلیکس سفارش اقتباس از سریال Sandman را داده است. فصل اول این اقتباس سریالی 11 قسمتی است و نیل گیمن و دیوید گویر به عنوان تهیه کنندگان اجرایی در پروژه حضور دارند. آلن هاینبرگ (یکی از نویسندگان Wonder Woman) نیز به عنوان مجری برنامه در ساخت سریال Sandman خدمت کرد.

از بازیگران سریال Sandman می توان به افراد زیر اشاره کرد:

 • تام استوریج رویا به دنیا آمد
 • گوندولین کریستی در نقش لوسیفر
 • بوید هالبروک در نقش The Corinthians
 • چارلز دنس در نقش رودریک برگس
 • کربی هاول باپتیست متولد مرگ
 • جنا کولمن در نقش یوهانا کنستانتین
 • پاتون اسوالت در نقش متیو کرو

نسخه صوتی مرد شنی نیز در سال 2020 منتشر شد که در آن بازیگران زیر صداپیشگی کردند:

 • جیمز مک آووی در نقش رویا
 • کت دنینگ در نقش مرگ
 • تارون اجرتون در نقش جان کنستانتین
 • ریز احمد در کورینت به دنیا آمد
 • نیل گیمن (خالق Sandman) به عنوان راوی

همچنین نیل گیمن بیان کرد که این مجموعه صوتی بیشتر به کمیک ها وفادار است در حالی که سریال نتفلیکس سعی می کند تغییراتی را متناسب با حال و هوای قرن بیست و یکم ایجاد کند.