سامسونگ تراشه های 3 نانومتری را برای انویدیا، کوالکام و آی بی ام می سازد


رقابت شدید سامسونگ و TSMC برای این دستگاه تراشه های پیشرفته 3 نانومتری آنها برای شرکت های مختلف هستند. اکنون گزارشی می گوید که کره ای ها تراشه های 3 نانومتری را برای چهار شرکت بزرگ جهان از جمله انویدیا و کوالکام تولید خواهند کرد.

طبق یک گزارش جدید، ظاهراً چهار شرکت سامسونگ را به عنوان شریک خود برای ساخت تراشه های 3 نانومتری انتخاب کرده اند. سامسونگ تراشه های 3 نانومتری برای کوالکام، بایدو، انویدیا و آی بی ام تولید می کند و محصولات آتی این شرکت ها با تراشه های کره ای عرضه خواهند شد.

تراشه های 3 نانومتری سامسونگ در سال 2024 وارد بازار خواهند شد

سامسونگ مدتی پیش پروسه 93 نانومتری خود را ارائه کرد و می خواهد از ابتدای سال 2024 تراشه هایی با این لیتوگرافی تولید کند، انویدیا از این معماری برای نسل بعدی گرافیک خود استفاده خواهد کرد و IBM نیز با این فناوری، پردازش های خود را انجام خواهد داد.

بر اساس گزارش اخیر، کوالکام، یکی از بزرگترین تامین کنندگان تراشه های مبتنی بر ARM در دنیای موبایل، می خواهد دوباره با سامسونگ همکاری کند. بنابراین احتمالا یک تراشه اسنپدراگون 8 نسل 3 که در اواخر سال 2023 عرضه خواهد شد، با لیتوگرافی 3 نانومتری سامسونگ تولید خواهد شد. بایدو احتمالا از فناوری کره ای برای تراشه های مرکز داده خود استفاده خواهد کرد.

رول 3 نانومتری

سامسونگ از ژوئن سال جاری تولید تراشه های 3 نانومتری را آغاز کرده و آنها را به صورت محدود عرضه کرده است. با این حال، انتظار داریم در سال 2024 شاهد محصولات مجهز به تراشه های 3 نانومتری باشیم.

طبق گفته کره ای ها، تراشه های 3 نانومتری در مقایسه با 5 نانومتری، 45 درصد بازده انرژی و 23 درصد عملکرد بالاتر خواهند داشت. در حال حاضر سامسونگ در حال توسعه نسل دوم لیتوگرافی 3 نانومتری است که انتظار می رود عملکرد و بهره وری انرژی بهتری نسبت به نسل اول داشته باشد.

در حالی که سامسونگ به وضوح 4 سازنده برتر 3 نانومتری در جهان است، هنوز هم از TSMC عقب است. TSMC در حال گسترش خطوط تولید خود در خارج از تایوان است و سامسونگ همچنین کارخانه های تولید تراشه در چندین کشور دارد. بنابراین در آینده باید منتظر رقابت شدیدتری بین آنها باشیم و البته اینتل به زودی آنها را اضافه خواهیم کرد.