قیمت 120 میلیون دلاری فایزر برای دستگاه تشخیص کرونا از سرفه


شرکت فایزرغول دارویی، نزدیک به 120 میلیون تومان برای خرید یک شرکت کوچک استرالیایی که ادعا می‌کند اپلیکیشنی برای تلفن‌های همراه ساخته است که می‌تواند صداهای گفتار را تجزیه و تحلیل کند، پول پرداخت کرده است. ویروس یک ویروس است (کووید-19) به درستی.

برای یک دهه، یک شرکت کوچک استرالیایی ResApp روی ایجاد الگوریتمی کار می کند که می تواند بیماری های تنفسی را به سادگی با بررسی صدای سرفه بیمار تشخیص دهد. در ابتدا، این سیستم برای تشخیص ریه ها آموزش دیده بود، اما در سال 2019، محققان نشان دادند که از این فناوری می توان برای تشخیص موثر آسم، سرفه و آسم نیز استفاده کرد.

نتایج اپلیکیشن تشخیص کرونا موبایل

هنگامی که جهان در سال 2020 تحت تأثیر همه‌گیری ویروس کرونا قرار گرفت، تیم استرالیا، همانطور که انتظار می‌رفت، سعی کرد از فناوری تشخیص سرفه خود برای تشخیص ویروس کرونا استفاده کند. در اوایل سال 2022، اولین الگوریتم آزمایش داده آزمایشی این شرکت برای کووید-19 نتایج بسیار خوبی ارائه کرد.

در واقع، محققان دریافتند که این سیستم می تواند 92 درصد موارد مثبت کووید را تنها با صدای سرفه تشخیص دهد. همچنین دقت نتایج این سیستم 80 درصد است یعنی از 10 نفر تنها دو نفر به نتایج مثبت کاذب می رسند.

اندکی پس از اینکه ResApp نتایج برنامه خود را نشان داد، فایزر 65 میلیون دلار اولیه در این فناوری سرمایه گذاری کرد. اکنون در یک اطلاعیه رسمی، غول دارویی این شرکت را در معامله ای به ارزش 116 میلیون دلار خریداری کرده است.

سخنگوی Pfizer در بیانیه ای به ABC News توضیح داد که اولین داده های ارائه شده توسط فناوری این شرکت بسیار امیدوارکننده است و برنامه کاری آنها را در زمینه سلامت دیجیتال گسترش می دهد:

ما معتقدیم که ابزار غربالگری کووید-19 یک راه حل جدید بالقوه برای مصرف کنندگانی است که به دنبال کاهش این بیماری هستند. امیدواریم این الگوریتم را بیشتر اصلاح کنیم و با تنظیم‌کننده‌های سراسر جهان همکاری کنیم تا این محصول مهم را در سریع‌ترین زمان ممکن به دست مصرف‌کنندگان برسانیم. “

گروه ResApp امیدوار است که خرید آن توسط Pfizer به رشد فناوری و گسترش آن به نقاط دورافتاده جهان کمک کند.