همچنین خطر لخته شدن خون تا یک سال پس از ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد


با توجه به مطالعات انجام شده بر روی مدارک پزشکی 48 میلیون بزرگسالانی که از موج اول اپیدمی مصون نیستند کووید 19ابتلا به این بیماری می تواند خطر لخته شدن خون را کاهش دهد 49 هفته بعد از عفونت مصرف کنید.

یافته‌های مطالعه فوق‌الذکر که توسط محققان دانشگاه‌های بریستول، کمبریج، ادینبورگ و سوانسی انجام شد نشان می‌دهد که همه‌گیری کووید-19 در طول سال جاری بوده است. 2020 او هم نقاشی کشید 10500 مورد حمله قلبی، سکته مغزی و سایر اختلالات مرتبط با لخته شدن خون مانند ترومبوز سیاهرگی عمقی آمده است

بر اساس تحقیقات خود، حتی افرادی که ضعیف هستند و بیماری‌های شدید ندارند، از خطر لخته شدن خون در امان نیستند، اما محققان خاطرنشان کرده‌اند که استفاده از اقدامات پیشگیرانه مانند کاهش فشار خون با دارو می‌تواند خطر ابتلا به لخته شدن خون را کاهش دهد. لخته شدن خون در برخی کاهش خونریزی

عوارض طولانی مدت کووید-19

دانشمندان برای بالاترین دقت در سوابق پزشکی الکترونیکی، کل جمعیت انگلستان و ولز، از ژانویه تا زمان دسامبر 2020 مطالعه ای برای مقایسه خطر ایجاد لخته خون پس از کووید-19 با سایر دوره ها انجام داد.

نتایج تحقیقات دانشمندان در مورد لخته شدن خون ناشی از کووید-19

در طول مطالعه فوق، آنها دریافتند که در هفته اول پس از تشخیص کووید-19، افراد تا 21 بار بیش از حد معمول در معرض حملات قلبی، سکته مغزی یا سایر مشکلات ناشی از لخته شدن خون هستند، اما این آسیب پذیری به مرور زمان کاهش می یابد و افراد پس از آن 4 هفته فقط برابر 3.9 برخی دیگر مستعد لخته شدن خون هستند.

محققان همچنین به بررسی عوارض ناشی از لخته شدن خون در رگ‌های خونی، از جمله مواردی مانند ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریه (لخته‌های خونی مرگبار که در ریه‌ها تشکیل می‌شوند) پرداختند. 19 تا زمان 33 بار به احتمال زیاد این مقدار پس از چهار هفته به مقدار خطرناک کاهش می یابد 8 بار رسیدن.

عوارض طولانی مدت کووید-19

پیشرفت تشکیل لخته در خون بینابینی 26 تا زمان 49 هفته پس از ابتلا به کووید 19 در رگ ها 1.3 بار و در سطح ظرف برابر 1.8 انجام دادن. این اثرات در بین بیماران بستری کووید-19 ضعیف است، اما از طرف دیگر می‌تواند برای سالمندان خطرناک باشد.

بنابراین، همچنین لازم به ذکر است که مطالعه حاضر با استفاده از داده های دوره قبل از واکسن انجام شده است که در آن سویه های کووید-19 مانند دلتا داشتیم آمیکرون ایجاد نشده است و محققان اکنون به دنبال درک اثرات ایمنی و سویه های ذکر شده بر روی لخته های خون هستند.

عوارض طولانی مدت کووید-19

به گفته پروفسور جاناتان استرن از دانشگاه بریستول، ما اکنون می دانیم که خطر لخته شدن خون به مرور زمان با سرعت بیشتری کاهش می یابد، اما بر اساس نتایج مطالعات، این خطر، اگرچه کم است، اما همچنان برای حداقل است. این به طور کامل از بین نرفته است، و بنابراین ما در ابتدای شناسایی اثرات بلندمدت کووید-19 هستیم.

اگر دوست دارید، می توانید این مقاله را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.