وضعیت فعلی اینترنت و چگونگی تأثیر بحران تصمیم گیری بر کاربران


مسدود شدن کد دسترسی پیامک به تلگرام، توییتر و حتی اینستاگرام و واتس‌اپ پدیده جدیدی است که می‌تواند بیش از ۶۵ میلیون کاربر اینترنت در ایران را تحت تأثیر قرار دهد. در حالی که این رویداد به تنهایی سوالات زیادی را ایجاد می کند، اگر خط رویدادهای مرتبط با اینترنت را در چند ماه گذشته دنبال کنید، یک سوال جسورانه برجسته می شود: واقعا در وزارت ارتباطات و در فضای ارتباطات ملی چه می گذرد؟

تشخیص “اختلالات غیرطبیعی”

بیش از 8 ماه از آخرین نشست خبری «عیسی زارع پور» وزیر ارتباطات دولت سیزدهم می گذرد. او این روزها اغلب در دادگاه دولت به سوالات خبرنگاران پاسخ می دهد که اغلب نکات تکراری است. اما امروز (26 اوت) ماجرا کمی متفاوت است. او امروز و در این زمان نگفته که مشکلی نداریم.

در حالی که این هفته اینستاگرام نیز برای کاربران ایرانی به مرز غیرممکن رسید، وزیر ارتباطات در نهایت به «اختلالات خارجی» اشاره کرد. وی گفت: ما در حال بررسی هستیم که آیا این حوادث تصادفی بوده یا برنامه ریزی نشده بوده است. وی همچنین خاطرنشان کرد: با عاملان هرگونه اخلال به شدیدترین شکل ممکن برخورد خواهد شد.

در خوشبینانه ترین حالت، کمی عجیب است که وزیر ارتباطات به عنوان متولی ارائه اینترنت به کل کشور دیر است که ممکن است یک قطع عمدی یا غیرموجه در شبکه و برخی مطالب ایجاد شود. زیرا اساسا صنعت ارتباطات زیرساخت یکی از شاخه های اصلی آن است. وزارت ارتباطات.

واقعیت این است که تاکنون گزارش های مختلفی کاهش کیفیت اینترنت با افزایش اختلالات را تایید کرده است که نمی توان به راحتی همه آنها را در دسته «اختلالات طبیعی» قرار داد. از طرفی بحث کیفیت پایین اینترنت هم صدای کسب و کارها را بلند می کند. این در حالی است که وزیر ارتباطات تنها به آمارهای سایت «سپیدتست» تکیه می کند و افزایش سرعت را اولین موفقیت خود می داند. باور کنید یا نه، وزارت ارتباطات در گزارش سالانه ای که در خبرگزاری تسنیم منتشر می شود، افزایش سرعت اینترنت را موفقیت آمیز اعلام کرد، در حالی که مشکلات مختلف آن را نادیده گرفت.

سکوت آقای زارع پور

درست در روزی که وزیر ارتباطات قول بررسی و حتی جدی با نمایندگان اخلال در این تصمیم را داد، ارسال پیامک کد دسترسی کاربران به چندین اپلیکیشن مسدود شده است. وزیر تا کنون تنها در شبکه های اجتماعی که گاهی با مردم ارتباط برقرار می کند و یا حتی از طریق ابزارهای روابط عمومی هیچ اطلاعی از این اتفاق نداده است، این در حالی است که این موضوع گمانه زنی ها مبنی بر افول دایره را افزایش داده است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی در ماه های پایانی دولت دوازدهم رسماً اعلام کرد که اینترنت ایران یکی از انحصاری ترین اینترنت های دنیاست. با این حال، وزارت ارتباطات تصمیم گرفت جستجوی ایمن گوگل را برای همه کاربران ایرانی فعال کند. در نتیجه واقعیت امروز در کشور ما این است که همه مجبور به جستجوی خود در «اینترنت کودکان» هستند. مردم، فعالان/کسب و کارهای اینترنتی و رسانه هایی که با این روش ها مواجه شده اند حق دارند مشاهدات خود را داشته باشند.

اما نکته مهم در اینجا این است که به دلیل سیاست‌های غلط بسیاری از دولت‌ها، امروزه کاربران مجبور به استفاده از شبکه تلفن همراه برای استفاده از اینترنت با سرعت قابل قبول و نزدیک به استانداردهای جهانی شده‌اند. اینترنت که با سکوت وزیر ارتباطات هزینه بسته های آن افزایش یافت و حالا کاربران هزینه بیشتری برای اینترنت می پردازند که با سیاست ها و اتفاقات اخیر استفاده از آن آسان نیست. اما این پایان افزایش پول نیست.

خودت انتخاب کن

وزیر ارتباطات بودن اصلا کار راحتی نیست. شاید برخی از انتخاب ها برای عده ای راضی کننده باشد و شاید خانواده هایی باشند که این انتخاب ها را از وزیر بخواهند! اما یک وزیر باید تصویر بزرگتر را ببیند. شما باید به پیامدهای بزرگ تصمیماتی که می گیرید نگاه کنید.

بیایید دو سوال بپرسیم:

1. اگر رمز عبور ارسال پیامک برای برنامه های خارجی مسدود شود چه؟ جواب خیلی سخت نیست. شاید مردم برای استفاده از این امکانات به سراغ خرید شماره های مجازی ارزان از کشورهای دیگر می روند. آیا کسی می تواند ایمنی استفاده عمومی از این شماره های مجازی را که در کشورهای دیگر مدیریت می شود تضمین کند؟

در واقع، به نظر من، این مانند تکرار تصمیماتی است که مردم را به سمت فیلترشکن های آزاد و ناشناس سوق می دهد. نتیجه این امر این است که نام ایران در صدر فهرست آلوده ترین تلفن های همراه جهان به بدافزار قرار می گیرد.

2. با ادامه درگیری یا اختلال نامناسب در شبکه های اجتماعی چه اتفاقی می افتد؟ بیایید برای لحظه ای همه کاربران، مشکلات آنها و چالش هایی که این تصمیم برای 500000 کسب و کار اینستاگرام ایجاد می کند را فراموش کنیم و از منظر تجاری به آن نگاه کنیم.

واضح است که تقریباً همه به اینترنت موبایل وابسته هستند. نتیجه این اختلال کاهش شدید درآمد اپراتورهای تلفن همراه از فروش بسته های اینترنتی خواهد بود. آیا شریک اول ایرانسل و رایتل می توانند شاهد کاهش چشمگیر درآمد خود باشند؟ خود را به جای مدیران این شرکت ها قرار دهید. نه تنها هنوز با هزینه های سرسام آور و چند میلیون دلاری به روز رسانی نسل شبکه خود به 5G مواجه نشده اید، بلکه درآمد شما نیز کاهش یافته است. البته برای جبران کاهش درآمد راهی جز افزایش مجدد قیمت اینترنت همراه وجود نخواهد داشت.

با فرض صحت این سناریو که فاصله چندانی با هم ندارد، کاربر با گرانی بیشتر از حد معمول و در نتیجه بی کیفیتی و سردرگمی بیش از حد معمول مواجه خواهد شد.

باید دید اگر بتوان نتایج «تست سرعت» را به دوربین های خبری برد و ارتقای چند سطحی سرعت اینترنت را موفقیت تلقی کرد، به این شرایط که شاید دور از دسترس نباشد، رسید. مثل همیشه