پردازنده های Ryzen 7000 AMD در 7 سپتامبر رونمایی می شوند


چند ماه پیش در جریان رویداد Computex 2022، این شرکت AMD اطلاعاتی درباره پردازنده های دسکتاپ Ryzen 7000 منتشر شده است، اما جزئیات کاملی از آنها و اعضای این خانواده پیدا نکرده ایم. اکنون AMD در 29 اوت گفت (7 سپتامبر) به طور کامل از این آثار رونمایی می کند.

در حالی که اینتل نمایش دادن 13. نسل آنچه به نام خود است دریاچه رپتور (Raptor Lake) در حال آماده شدن است، AMD می خواهد با پردازنده های نسل بعدی خود رقابت را قوی تر از قبل کند. این شرکت تراشه های جدید خود را در تاریخ 27 سپتامبر (5 مهر) عرضه خواهد کرد.

مشخصات پردازنده های AMD Ryzen 7000

طبق اطلاعاتی که AMD در مورد پردازنده های نسل بعدی خود منتشر کرده است، این محصولات دارای معماری پیشرفته ای هستند ذن 4 علاقه و همچنین با لیتوگرافی 5 نانومتری آنها به تولید رسیدند تا برای اولین بار در جهان فرآیندهای رومیزی باشند.

نسل بعدی AMD برای اولین بار بالاترین تولید را دارد 5 گیگاهرتز و همچنین پلتفرم مادربرد AM5 مورد نیاز اینها به طور پیش فرض از رم DDR5 و PCIe 5.0 پشتیبانی می کند. البته این بستگی به سازنده مادربرد دارد.

شایان ذکر است که Ryzen 7000 اولین پردازنده دسکتاپ AMD از زمان عرضه تراشه های Ryzen 5000 است. اگرچه این خانه از پردازنده Ryzen 6000 همچنین نشان داده شده است، اما این محصولات فقط برای لپ تاپ ها و دستگاه های قابل حمل توسعه یافته اند.

اگرچه پردازنده‌های Ryzen 6000 فقط برای لپ‌تاپ‌ها هستند، نسل بعدی تراشه‌های AMD برای این بازارها نیز عرضه می‌شوند. در واقع، AMD سال آینده تراشه های Ryzen 7000 را برای لپ تاپ های گیمینگ قدرتمند و اولترابوک ها باز خواهد کرد.

اگرچه هم AMD و هم اینتل نسل جدیدی از پردازنده های خود را در سال جاری عرضه خواهند کرد، اما به دلیل کمبود تراشه های جهانی، این محصولات با قیمتی بالاتر از قبل به فروش خواهند رسید. علاوه بر این، شرکت های تولید کننده تراشه قیمت های خود را از شرکت ها افزایش داده اند که ممکن است دلیل خوبی برای افزایش قیمت CPU باشد.