اعتراض اتحادیه صنف مشاغل اینترنتی به قطع اینترنت


انجمن صنفی مشاغل اینترنتی نسبت به قطعی گسترده اینترنت در شهرهای مختلف کشور و فیلتر اینستاگرام و واتس اپ اعتراض کرد. آنها اقدام اخیر را موجب دلسردی و ناامیدی کارشناسان و کسب و کارهای اینترنتی می دانند و خواستار رفع فوری محدودیت ها هستند.

از شب گذشته شاهد اختلالات اساسی در اینترنت همراه و اینترنت بین المللی بودیم. دسترسی به اینستاگرام و واتس اپ بدون ابزار تغییر IP غیر ممکن است.

انجمن کسب و کار اینترنتی یکی از گروه هایی بود که ممنوعیت اخیر را اعلام کرد و با انتشار بیانیه ای به وضعیت موجود پاسخ داد.

این گروه با اشاره به محدودیت های ایجاد شده گفت: متاسفانه از ساعات پایانی 30 شهریور ماه 1401 اینترنت همراه در شهرها و نقاط مختلف ایران قطع شده است و علاوه بر این، انواع اتصالات اینترنتی ثابت نیز با مشکلات زیادی مواجه است. محدودیت هایی که مانع از انواع خدمات خارجی مورد استفاده کسب و کارهای اینترنتی و کاربران آنها شده است. همزمان اینستاگرام که میلیون‌ها کسب‌وکار کوچک و متوسط ​​ایران روی آن کار می‌کنند نیز فیلتر شده و واتس‌اپ که مهم‌ترین راه ارتباطی بین کسب‌وکارها و مخاطبان است، محدود شده است. نه تنها ابزارهای ارتباطی و خدمات اینترنتی، بلکه گاهی اوقات حتی خدمات پرداخت نیز با مشکل مواجه شده است».

آنها این ایده را که شبکه ملی اطلاعات گزینه مناسبی برای چنین شرایطی است، انعطاف پذیری می دانند: «کسب و کارهای اینترنتی از زیرساخت ها و خدمات مختلف خارجی برای ارائه خدمات به کاربران خود استفاده می کنند که در چنین شرایطی همه ما سردرگم هستیم و ادامه می دهیم. برای خدمت رسانی به کاربران شما با مشکلات جدی روبرو هستید. “

به گفته انجمن کسب‌وکارهای آنلاین، چنین اختلال بزرگی در اتصال به پلتفرم آنلاین جهان به معنای دسترسی محدود به بسیاری از ابزارها و نگهداری سیستم‌های داخلی است. آنچه آنها معتقدند به طور جدی دارایی های کاربران را با تراکنش های اینترنتی و همچنین امنیت داده های آنها را تهدید می کند.

در پایان، انجمن صنفی مشاغل اینترنتی با توجه به تاثیر جدی این گونه محدودیت ها و اختلالات بر عملکرد کسب و کارهای اینترنتی و امنیت اطلاعات و دارایی های دیجیتال کاربران آنها، خواستار لغو فوری محدودیت های زیر است: «در طول برگزاری. چنین اتفاقات ناگواری در اکوسیستم ملی و فضای کسب و کار دیجیتال نتیجه ای جز تضعیف بیشتر کارشناسان و فعالان ارزشمندی که گنجینه این آب و خاک هستند نخواهد داشت.