بیمه مرکزی را به یک کشتارگاه برای شروع تبدیل نکنید


گروه فین تک با انتشار بیانیه ای از لغو بورس بیمه مرکزی ابراز نگرانی کرد. این گروه بر این باورند که چنین کاری اقدامی علیه استارت آپ های بیمه دانش بنیان است و جز ناامیدی جوانان و کارآفرینان را به دنبال نخواهد داشت.

به گزارش دیجیاتو، همانطور که در این نامه آمده است، اگرچه برگزاری جلساتی با مدیران ارشد بیمه مرکزی، معاونت فناوری و فناوری ریاست جمهوری و مدیران استارت آپ ها و قول های داده شده برای پیگیری موضوع، دارای روال و کارشناسی ویژه است. رویه ها اما برخی از مدیران بیمه مرکزی از امور رئیس مرکز بیمه مرکزی فوایی در حال تغییر هستند:

وی افزود: در هفته‌های اخیر شاهد انتشار اخبار و مصاحبه‌هایی به رهبری زیرمجموعه‌های بیمه مرکزی علیه استارت‌آپ‌های دانش‌بنیان در این حوزه بودیم که برخلاف توافق صورت گرفته بین نمایندگان شرکت‌های نوآور در این حوزه است. و مدیران بیمه مرکزی به عنوان کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال. برخی از مدیران بیمه مرکزی علیرغم توافقات و تصمیمات اتخاذ شده در کمیته کارگروه، در حال ساماندهی خاموشی هستند و به جای استفاده از ایده های فعالان این حوزه، آمده اند تا فضای رسانه ای ایجاد کنند و مصاحبه های زیادی داشته باشند. اتهامات زیادی به استارت آپ های بیمه دانش بنیان وارد کرده است. شاهد انتشار سخنان بسیاری از سوی برخی نمایندگان صنعت بیمه علیه جریان نوآوری در این صنعت بوده ایم. “

در ادامه نامه به نظر می رسد برخی از مدیران فعلی بیمه مرکزی اقدام به ضمانت بیمه نامه فوری و بدون مشاوره کرده و از این طریق تاکید کرده اند که لازم است مکاتبه با نامه های سایر شرکت ها با کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال: «این مدیران در مصاحبه‌های رسانه‌ای خود که به نظر می‌رسد در صدد نابودی استارت‌آپ‌ها هستند، از پیش‌بینی جریان نوآوری در این صنعت خجالتی نیستند و حتی در مصاحبه به صراحت گفته‌اند. تقریباً صفر تا صد اعمال شروع غیرقانونی است.”

وی در بخشی دیگر از این بیانیه به سایر تصمیمات اتخاذ شده در جلسه کمیته راهبردی کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال با حضور وزیر ارتباطات اشاره کرد که در آن اعلام شد بیمه مرکزی به عنوان قانون گذاری است. بدنه فضای موتور در این فرآیند قیمت گذاری استارت آپ های بیمه دانش بنیان مهم نیست. همچنین تصمیم گرفت در نحوه استقرار و نظارت بر تغییر بیمه مرکزی و روش نظارت بازنگری و بازنگری شود و با ساماندهی تغییر بیمه مرکزی از طریق آمیتیس انحصار ایجاد نشود. علاوه بر این مسائل، تصمیم گرفتیم تا زمان بررسی موضوع، کار روی این سوئیچ را آغاز کنیم کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال به حالت تعلیق درآمد و برای ارائه مزایای توزیع به خرده فروشان آنلاین.

مرگ استارت آپ ها با عدم اجرای بیمه مرکزی تغییر

انجمن فین‌تک معتقد است که استارت‌آپ‌های این حوزه در صورت فراهم شدن بسترهای حمایتی، زیرساخت‌های لازم و جلوگیری از موانع، نوآوری‌هایی را به صنعت بیمه اضافه خواهند کرد که ارزش‌آفرینی می‌کند. اما اگر سیستم تغییر به شکل فعلی ضعیف اجرا شود و پر از ایراد باشد، بازاریابی آنلاین بیمه متوقف می شود و این امر باعث از بین رفتن شرکت های دانش بنیان در این زمینه و بیکار شدن هزاران نفر در این صنعت می شود. .

وی در ادامه با تاکید بر اینکه یکی از ارزش های استارتاپ های بیمه شفافیت است، به یکی از اتهامات دانش بنیان به فعالان پاسخ داد و از تبعیض انتقاد کرد:

یکی از مواردی که مدیران بیمه مرکزی دلالان اینترنتی را به آن متهم کرده اند بحث پس انداز صندوق های بیمه است و گروه ها و جریان های مشابه نیز آن را جرم می دانند؛ در حالی که نحوه توزیع در صنعت بیمه هرکدام با دیگری متفاوت و وابسته است. بر اساس قرارداد و هیچ تفاوتی بین کارگزار آنلاین و سایرین وجود ندارد. یکی از ارزش های استارت آپ های بیمه شفافیت بله، همه کارگزاران و نمایندگان باید موظف به ارائه صورت های مالی خود در شرایط شفاف، برابر و برابر باشند، اما عجیب و جای سوال است که چرا بیمه مرکزی خود را تنها ملزم به دریافت گزارش های مالی از خرده فروش آنلاین می داند.

این گروه بر این باورند که در اجرای برنامه تغییر، آثار تضاد منافع در آمیتیس و کارکنان بیمه مرکزی به وضوح قابل مشاهده است. آنها این کلمه را مثال می زنند مداخله در بازار و تجارت در زمینه فروش این توصیه را در نظر گرفته و درخواست می‌نماید با توجه به ابهاماتی که در ترکیب شرکت آمیتیس وجود دارد این نکته به دقت مورد توجه قرار گیرد:

«شکی نیست که شرکت آمیتیس با وجود داشتن ده ها کارمند و کارمند فنی و غیر فنی و صرف هزینه های هنگفت برای ارائه سرور و… تنها خدمات و محصول مهم فعالیتش همین چند مورد آخر است. سال‌ها چند درخواست API هستند که شرکت‌ها هنوز از آن‌ها استفاده می‌کنند «اما سیستم سنهاب توسعه یافته است، به گلوگاه و عاملی مهم برای کاهش عملکرد شرکت‌ها بر اساس دانش و ایجاد هرگونه تغییر کوچک و بزرگ تبدیل خواهد شد. در استارتاپ های بیمه دانش بنیان».

در نهایت گروه فین‌تک از شرکت‌های برتر درخواست کرده است تا اجازه توقف این رویه مخرب را بدهند: «در سالی که به شهرت دانش‌بنیان مزین شده‌ایم، شاهد افزایش موانع برای استارت‌آپ‌ها و ایجاد نگرانی‌ها بوده‌ایم. برای سرمایه گذارانی که وارد این فضا می شوند. به شرکت بیمه کمک کرده است.