تمرکز بر برگزاری سریع انتخابات است


انجمن کسب و کارهای مجازی به زودی چهارمین رئیس خود را در شلوغ ترین سال خود خواهد دید. آخرین هیئت مدیره اتحادیه کسب و کارهای مجازی به ریاست «فرشاد وکیل زاده» در هیأت عالی نظارت آبان ماه برکنار شد.

گزارش رسمی استعفای تمامی اعضای هیات مدیره دوره اخیر اتحادیه به تازگی در ماهنامه منتشر شده است. در خصوص تغییرات این گروه، دیجیاتو در تاریخ 31 آبان ماه با «آرمان صفایی» رئیس تریبون و فردی که به عنوان سرپرست گروه پیشنهاد شده است گفت و گو کرد تا پس از تایید رهبری این گفتگو منتشر شود. صدور اعتبارنامه هیأت مدیره جدید. پس از گذشت 10 روز و تا کنون گواهینامه قطعی پست صفایی صادر نشده است.

صفایی که این مسئولیت را پذیرفته، اما هنوز نمی توان او را رهبر اصلی اتحادیه نامید، از دوره جدید با عنوان «هیئت مدیره» یاد می کند و هدف خود را ساماندهی به وضعیت سخت و آشفته اتحادیه و همچنین می داند. به سرعت در انتخابات عجله کنید، بگذارید مردمی که به او رای داده اند واقعاً او را در صندلی کمیته راهبری این گروه انتخاب کنند. او گفت که این مسئولیت را به عهده گرفته است تا “افراد خارج از تجارت و غیر شروع کننده” رهبری گروه را به دست نگیرند. شرح این گفتگو را در ادامه بخوانید.


الان دقیقا چه اتفاقی برای اتحادیه افتاده است و چه تغییراتی دارد؟

آرمان صفایی: نمی دانم دقیقا چه اتفاقی برای اعضای هیئت مدیره قبلی افتاده است. از همین جا وارد ماجرا شدم شورای اصناف ایران به من پیشنهاد کرد که افرادی که خارج از گروه خودشان هستند و غیر شروع کننده هستند احتمالاً سرپرستی موقت هیئت مدیره را بر عهده خواهند گرفت، بهتر است شما انتخاب کنید. این مسئولیت از بدن اکوسیستم است. نمی دانم کسی را قبل از من گذاشتند یا نه. من برای شفا اجازه داده ام اما هنوز گواهی ها نرسیده است.

من همیشه اخبار اتحادیه را از دور دنبال می کنم و علاوه بر علاقه به کار صنفی، به خوبی می دانم که وجود و ماهیت اتحادیه های خصوصی چقدر مهم و تاثیرگذار است. من این پیشنهاد را در شرایطی پذیرفته ام که می توانم مفید و مفید باشم. زیرا وضعیت کنونی ادغام بسیار آشفته است. من چند چیز را که شنیده ام به شما می گویم. بیش از 3000 مجوز از 5 ماه قبل تا امروز در نوبت صدور هستند. چندین ماه است که به چندین هزار شکایت رسیدگی و حل نشده است. کارگران چندین ماه است که حقوق دریافت نکرده اند و برای احقاق حقوق خود شکایت کرده اند. به نظر می رسد مسئول دفتر باشگاه اخطار تخلیه دریافت کرده است و بدهی های معوق زیادی وجود دارد.

کمیته جدید در این چند ماه پس از کار روی صحنه، خود را برای برگزاری انتخاباتی آماده می کند که حضور مناسبی داشته باشد و بتواند مشارکت بالایی از اعضای حزب داشته باشد. مهم این است که هیات مدیره جدید بتواند سازمان های به اصطلاح دولتی را شکست دهد و در نهایت تصمیم گیری های کلان را به هیات مدیره منتخب صنف واگذار کند. تلاش هیأت مدیره جدید باید این باشد که در اسرع وقت رسیدگی و رسیدگی به موضوع مجوزها و شکایات و برگزاری انتخابات هیأت مدیره با حضور اعضا باشد. در حال حاضر نقش رئیس هیات مدیره به من پیشنهاد شده اما مشخص نیست.

هیئت مدیره موقت تا چه زمانی فعالیت می کند و انجمن چه زمانی انتخابات برگزار می کند؟

هیئت عالی نظارت مسئولیت برگزاری انتخابات را بر عهده دارد، اگر حضور پرسنل تمام شود، با هیئت مدیره که جلسات منظمی برگزار می کنند، رهبری می کنیم و سعی می کنیم سریعاً مسائل پیش آمده را با گروه به پایان برسانیم. علاوه بر زمان لازم برای فراخوان ثبت نام و احراز هویت و تایید صلاحیت، بررسی ایراداتی که ممکن است در فرآیند ثبت نام یا صدور گواهینامه رخ دهد مدتی طول می کشد. اما هر چه داریم قول می دهیم در اسرع وقت با آنها برخورد کنیم.

همچنین امیدواریم هیات عالی نظارت با در نظر گرفتن وضعیت صنف هر چه سریعتر نظارت، ثبت نام و بقیه مراحل قانونی را طی کند و انتخابات احزاب برگزار شود.

شما عضو سابق هیئت مدیره نیستید. چگونه به عنوان عضو و رئیس هیئت مدیره موقت انتخاب شدید و آیا این مسئولیت به شما محول شد؟

در حال حاضر به نظر می رسد هیات مدیره قبلی به طور کامل از اتحادیه جدا شده و هیات مدیره جدید توسط خود اتاق بازرگانی ایران پیشنهاد شده است. من از روند انتخاب اعضای این مطالعه اطلاعی ندارم. با توجه به افزایش حجم اختلافات پیرامون صنف که باعث ایجاد مشکلاتی برای اتاق اصناف شد، تصمیم بر این شد که هیئت مدیره ای موقت برای حل این اختلافات تشکیل شود و راه برای انتخابات باز شود.

من فکر می کنم پذیرش این مسئولیت تصمیم آسانی نیست. بنابراین در این شرایط آشفته با کمک قوانین صنفی، اتحادیه همچنان می تواند یکی از پایگاه های اصلی حفظ منافع اعضای خود باشد.

در حال حاضر در کشور حساسیت ها و شاید بتوان گفت ابتدا نگاه های امنیتی مطرح شده است که اتفاقاً در شرایطی است که وجود یک اتحادیه واحد بسیار مهم است. بنابراین، یک حزب جدید این ایده را دارد که پشت سر بگذارد و سپس به اولین انتخابات برود و شورای جدید بعد از انتخابات می تواند از آنچه اکنون است فراتر رود و اتحادیه می تواند کارهای بزرگتری انجام دهد. بنابراین ما تمام تلاش خود را برای همراهی اعضای گروه انجام خواهیم داد و همچنین از تجربیات تمامی افرادی که در گروه کار کرده اند بهره مند خواهیم شد.

در ماه های گذشته اتفاقاتی برای گروه افتاده است که به صراحت اختلافات خود را بیان می کند و اگر بخواهیم صادقانه بگوییم این از دید مخاطبان بیرونی برای گروه بد است. آیا تیم می تواند بر این جنبه منفی غلبه کند و شکوه سابق خود را بازیابد؟

ادغام کسب و کار مجازی در اولین دوره خود است و عمر طولانی ندارد، نمی توان در مورد کار یک فرد یا گروه بدون انجام کار تجاری و درک کامل مشکلات آن زمان مشاوره داد. هرکسی که به نفع صنف زندگی می کند، تلاش او مورد قدردانی و ستایش است. این گروه در گذشته به خوبی توانسته است اکوسیستم را با نهادهای حاکمیتی مرتبط کند.

تفاوت در گروه های تجاری فقط برای گروه تجاری قابل مشاهده است. اتحادیه ملی کسب و کارهای مجازی موضوع هم افزایی را قبل از حمله مدنظر قرار می دهد و در این راه برای برون رفت از این وضعیت نیازمند حمایت اعضای خود است. با حمایت قوی، گروه می تواند امور گروه را پیش ببرد. گروه باید موضع جدی بگیرد و حتی به سایر گروه ها مانند گروه پوشاک یا … کمک کند تا کسب و کارهای مجازی خود را ساماندهی کنند تا بتوانند مجوز کسب و کار بگیرند. این اتحادیه یک گروه بزرگ ملی است نه یک گروه محلی.

در گذشته، این شبهه وجود داشت که کمیته با استفاده از ابزارهای فیلترینگ، استارت آپ ها و شرکت ها را مجبور یا تهدید به عضویت، پرداخت حق عضویت و غیره می کند. از آنجایی که نام گروه خراب شده، آیا این رویه را می پذیرید و به آن ادامه می دهید؟

در حال حاضر خیلی کار روی زمین مانده است که آنها مهم هستند و تیم با مشکلات زیادی مواجه است که در این شرایط اصلاً این موضوع مطرح نیست. پس از اعطای این مجوزها، ما جزو بزرگترین گروه های کشور خواهیم بود، علاوه بر این که در حال حاضر بیش از 100 هزار کسب و کار با این برچسب وجود دارد و روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود، اما اعضای گروه تاکنون در حال افزایش هستند. به 5 هزار نفر رسید. در نتیجه نیازی به این اقدامات نیست.

اما در مجموع به عنوان یک نظر شخصی و به عنوان یک صاحب کسب و کار، بحث رسیدگی به هیچ وجه راه درستی نیست و من نیز به عنوان صاحب مشاغل می خواهم در این زمینه در قانون تجدید نظر کنم. اما در حال حاضر اولویت اصلی رسیدگی به مسائل و مقدمات برگزاری انتخابات است تا هیئت مدیره منتخب بتواند این گونه مشکلات را با حزب حل کند و کمک کننده باشد.

موضع شما در خصوص جدایی از اتحادیه چیست؟

ما قانون را رعایت می کنیم، انجمن یک سازمان خصوصی است و درست نیست دولت در امور آن دخالت کند.

وقت بحث کارشناسی است و امیدواریم بالاترین ارگان های تصمیم گیری در خصوص جدایی اتحادیه همه مسائل کارشناسی را بررسی کنند. انجمن ملی کارآفرینان مجازی می تواند نقش پررنگ و مهمی در اکوسیستم استارتاپی کشور داشته باشد. ما قطعاً اجازه خواهیم داد تصمیم گیرندگان در این مورد بشنوند.