جنگ هسته ای می تواند 5 میلیارد نفر را نابود کند


محققان در آخرین مطالعات خود گفته اند که پدیده a جنگ هسته ای کاملا مدرن و انتخاب زندگی در نتیجه می تواند باعث ضرر شود پنج میلیارد نفر بودن

به گزارش بلومبرگ، دانشمندان دانشگاه راتگرز در ایالات متحده تأثیر بالقوه شش رویداد احتمالی را که می تواند منجر به جنگ هسته ای شود، تجزیه و تحلیل کرده اند. آنها در تحقیقات خود توضیح دادند که یک جنگ تمام عیار بین ایالات متحده و روسیه که بدترین سناریو است، بیش از نیمی از جمعیت انسانی روی زمین را می کشد.

چگونه می توان تأثیر جنگ هسته ای را شناسایی کرد

محققان برآورد خود را بر اساس آمار مربوط به میزان دوده وارد شده به هوا در اثر طوفان های جنگ هسته ای اعلام کرده اند. آنها از یک ابزار پیش بینی آب و هوا استفاده می کنند که توسط مرکز ملی تحقیقات جوی حمایت می شود که به آنها امکان می دهد تولید محصولات عمده را بر اساس کشور تخمین بزنند.

گفته اند:

«در یک جنگ هسته‌ای، بمب‌هایی که به شهرها و نواحی صنعتی حمله می‌کنند، طوفان‌های آتشین ایجاد می‌کنند و دوده‌های زیادی را به اتمسفر بالایی می‌فرستند که در سراسر جهان پخش می‌شود و به سرعت سیاره را خنک می‌کند. چنین دوده ای به مدت 10 سال به آب و هوای زمین آسیب می رساند که بر سیستم های تولید غذا در خشکی و اقیانوس ها تأثیر می گذارد.

بر اساس این گزارش، حتی یک جنگ کوچک عواقب مخربی برای تولید جهانی غذا خواهد داشت. به عنوان مقایسه، یک جنگ منطقه ای بین هند و پاکستان منجر شد کاهش 7 صد تولید پنج سال طول کشید، در حالی که جنگ هسته ای آمریکا و روسیه به آن منجر شد کاهش 90 درصدی طی سه تا چهار سال آینده تولید خواهد شد.

پروفسور آلن روباک، یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: داده های ما یک چیز را نشان می دهد: ما باید از جنگ هسته ای جلوگیری کنیم. این هشدار در حالی مطرح شد که «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل اخیرا گفته بود «انسانیت تنها بی عدالتی و بی عدالتی دور از تخریب هسته ای است».

از سوی دیگر پس از حمله ولادیمیر پوتین به اوکراین، درگیری های زیادی بین آمریکا و روسیه به وجود آمده است. در همین راستا، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در ماه آوریل هشدار داد که خطر “جدی” جنگ هسته ای وجود دارد.