سه نفر به پرداخت 175 میلیون دلار جریمه محکوم شدند


هیئت منصفه دادگاه فدرال تگزاس، Inc سه برای پرداخت بیشتر 174.5 میلیون دلار اعتبار به Voxer، خالق برنامه Walkie Talkie داده شده است. Voxer در سال 2020 از متا (در آن زمان فیس بوک نامیده می شد) به دلیل نقض حق ثبت اختراع شکایت کرد.

تام کتیس، موسس Voxer، در سال 2006 شروع به توسعه اسناد اشاره شده در این گزارش به عنوان راهی برای حل مشکلات ارتباطی نظامی کرد که او در حین کار به عنوان مهندس ارتباطات ویژه در افغانستان با آن مواجه شد. Cathys و تیم Voxer فناوری ای را توسعه دادند که ارتباطات صوتی و تصویری زنده را امکان پذیر می کند و برنامه Walkie Talkie را در سال 2011 منتشر کردند.

از نو؛ استفاده غیرقانونی از پتنت توسط متا

اسناد دادگاه حاکی از آن است که متا مدت کوتاهی پس از راه‌اندازی اپلیکیشن با وکسر درباره همکاری احتمالی تماس گرفت. در پی این موضوع گفته می شود که Voxer فناوری اختصاصی و پتنت خود را برای متا فاش کرده است، اما دو طرف به توافق نهایی نرسیده اند.

Voxer گفت که اگرچه متا در آن زمان خدمات ویدئویی یا صوتی زنده نداشت، اما این شرکت را به عنوان یک رقیب معرفی کرد و همچنین دسترسی Walkie Talkie به برخی از ویژگی‌های فیس بوک مانند برنامه “Find Friends” را مسدود کرد.

متا سرویس Facebook Live را در سال 2015 معرفی کرد. کتیس گفت که در اوایل سال 2016 با مدیر محصول این سرویس تماس گرفت تا در مورد نقض حق اختراع Voxer صحبت کند، اما متا از توافق با شرکت خودداری کرد. در همان سال سرویس لایو اینستاگرام نیز در دسترس قرار گرفت.

Voxer در دادخواست خود ادعا می کند که “هر دو محصول از فناوری های Voxer استفاده می کنند و مجوزهای آن را نقض می کنند.”

با این حال، سخنگوی متا در بیانیه‌ای به TechCrunch این ادعا را رد کرد و توضیح داد که شواهد ارائه شده نشان می‌دهد که این شرکت مجوزهای Voxer را نقض نکرده است. همچنین در بیانیه این شرکت گفته شده است که قصد دارند پرونده خود را به دادگاه ارسال کنند.