علائم و اقدامات احتیاطی چربی خون ، تأثیر چربی خون بر کیفیت زندگی


علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت عملکرد تنفسی

چربی خون بالا ؛ همانطور که بسیاری از موارد را می گویید ، بدن فرد برای تامین انرژی به چربی نیاز دارد. اما میزان چربی خون در بدن باید یکسان باشد.

کلسترول بالا یا تری گلیسیرید در بدن باعث تجمع چربی در دیواره ماهیچه ها شده و منجر به چربی خون می شود. علت چربی خون بالا این است که باید از خوردن غذاهای زیاد مانند فست فود ، غذاهای چرب و غذاهای سرخ کرده و غذاهای ناسالم خودداری کنید.

اگر مبتلا به چربی خون هستید ، ممکن است در خطر بیماری قلبی باشید. در این مقاله ، ما می خواهیم در مورد علائم هایپرلیپیدمی ، سطح طبیعی آن در بدن ، درمان هایپرلیپیدمی و هر آنچه که باید در مورد این بیماری بدانید صحبت کنیم ، بنابراین باقی مانده این مقاله را نگه دارید.

هایپر لیپیدمی و انواع چربی خون

انواع چربی خون

دو چربی اصلی در خون ما وجود دارد ، یعنی:

  • کلسترول

  • سه گلیسیرید

تری گلیسیرید

سرگرمی او چربی خون بالا با تری گلیسیرید و کلسترول ارتباط دارد. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که از طریق رژیم غذایی پرکالری و ناسالم وارد بدن شما می شوند. وقتی این غذاهای مضر وارد بدن می شوند ، بدن برخی از مواد مغذی اضافی را به گلیسیرید تبدیل کرده و در پوست چرب ذخیره می کند.

اما آیا همه این تری گلیسیریدها برای بدن مضر هستند؟ باید جواب منفی بدهم. تری گلیسیریدهای خاص برای عملکرد سلول های خاص مهم هستند. اما اگر بیش از حد باشد ارزش ناسالم نیز دارد.

علت ایجاد تری گلیسیرید در بدن چیست؟

اضافه وزن و چاقی یکی از دلایلی است که باعث افزایش تری گلیسیرید خون می شود.

افرادی که کم تحرک یا کم تحرک هستند ممکن است تری گلیسیرید بیشتری داشته باشند.

سیگار کشیدن و نوشیدن الکل این چربی را در بدن افزایش می دهد.

رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا باعث افزایش تری گلیسیرید می شود.

یکی دارای تری گلیسیرید بالا ، LDL بالا و HDL پایین است.

کلسترول

کلسترول در همه بدن ما وجود دارد. کلسترول چربی است که در خون حل نمی شود بلکه توسط لیپوپروتئین ها به داخل و خارج مغز آزاد می شود (لیپوپروتئین ها چربی و چربی هستند که چربی را در خون حمل می کنند).

دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد:

LDL iti-lipoprotein لیپوپروتئین

لیپوپروتئین HDL بالا

کلسترول به دو صورت در بدن تولید می شود:

کلسترول ، ساخته شده توسط خود بدن. بیشتر کلسترول بدن از کبد تامین می شود ، حدود 1000 میلی گرم در روز.

کلسترول با خوردن غذاهای خاص در بدن وجود دارد. خوردن غذاهایی مانند گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و محصولات لبنی اجازه ورود کلسترول به بدن ما را می دهد. زرده تخم مرغ تنها ماده ای است که بیشترین میزان کلسترول را دارد.

اهمیت کلسترول بالا و چربی خون بالا

اهمیت کلسترول در بدن

شاید فکر کنید وقتی در مورد چربی خون بالا صحبت می کنیم ، باید به خون سالم فکر کنیم ، اما وجود کلسترول در بدن ما مهم است. زیرا کبد ، نخاع و مغز برای عملکرد صحیح به کلسترول نیاز دارند.

کلسترول برای بدن برای تولید و نگهداری برخی از مواد مغذی از جمله هورمون ها و تولید ویتامین D و جذب ویتامین های محلول در چربی لازم است.

LDL:

LDL نوعی کلسترول بد است که توسط بدن تولید می شود. بدن همچنین لیپوپروتئین ها را از طریق غذاهای خاصی مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند.

کلسترول بد به برخی از چربی ها و سایر مواد موجود در جریان خون ما متصل می شود ، به دیواره عروق می چسبد و ماهیچه ها را مسدود می کند.

کلسترول بد باعث کاهش جریان خون در افرادی می شود که باعث بیماری قلبی می شوند. در نتیجه ، بسیاری از مردم از نارسایی تنفسی و سکته مغزی رنج می برند.

VLDL:

VLDL فراوان ترین گلیسیرید در بدن است. این ذرات باعث بزرگتر شدن ذرات کلسترول می شوند و با افزایش آنها ، ذرات کلسترول در رگ های خونی منقبض می شوند. اگر فردی با VFLL بالا هستید ، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید و از همین حالا شروع به درمان کنید. از آنجا که VLDL حاوی مقدار زیادی تری گلیسیرید است ، واقعاً برای شما مضر است.

HDL:

HDL ، مانند لیپوپروتئین با چگالی بالا ، به دلیل داشتن کلسترول خوب شناخته شده است ، اما باید گفت که HDL کلسترول مناسب را به کبد باز می گرداند. این کلسترول نوعی محافظ قلب ما است.

مقدار طبیعی چربی خون

برای اکثر مردم ، س bigال بزرگ این است که میزان و سلامت چربی خون در بدن چقدر است؟ مقدار مورد نیاز برای تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در هر آزمایش باشد.

همچنین میزان مناسب کلسترول باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد تا فشار خون شما حفظ شود. اگر نه ، اگر کم یا خیلی زیاد است ، باید با یک متخصص مشورت کنید.

آزمایش خون و فشار خون بالا

علائم چربی خون در پاسخ به آزمایشاتی که انجام می دهید

با یک آزمایش خون ساده می توانید میزان لیپیدهای خون در بدن خود را که در شمال کلسترول و تری گلیسیرید قرار دارند اندازه گیری کنید. لازم به ذکر است قبل از این آزمایش ، 12 ساعت قبل از آزمایش خون چیزی جز نوشیدن آب ننوشید.

چربی خون در کسری به نام میلی مول در لیتر خون بیان می شود:

• سطح کلسترول تام زیر 5mmol / L.

• سطح LDL زیر 3mol / L.

سطح HDL بالاتر از 1mmol / L

• سطح تری گلیسیرید زیر 2 میلی مول در لیتر.

افراد مبتلا به مشکلات قلبی باید هر سال فشار خون خود را بشمارند. این یک الزام مهم برای این افراد است.

اگر آزمایش نشان داد که میزان لسترول / میلی مول شما از ضربان قلب شما بیشتر است و آنژین یا درد قلبی دارید ، برای کاهش کلسترول خود از استاتین هایی مانند سیمواستاتین ، آتوواستاتین استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که اگر فشار خون شما 240 میلی گرم در دسی لیتر نشان می دهد ، شما یک فرد مبتلا به فشار خون بالا هستید. بنابراین باید سعی کنید سطح چربی خون خود را به حالت عادی برگردانید. زیرا در غیر این صورت از بیماری قلبی و حمله قلبی و سکته مغزی رنج خواهید برد.

علائم چربی خون بالا

علائم چربی خون بالا

افراد مبتلا به فشار خون بالا ممکن است علائم زیر را داشته باشند:

افراد مبتلا به فشار خون دارای اضافه وزن ، خستگی یا کبودی هستند.

• اگر چربی خون شما بالا است ، ممکن است همیشه خواب آلود باشید.

• این افراد در کف پای خود احساس گرما و سوزش می کنند.

• درد در پا و کف پا.

این افراد با سرطان و چاقی ارتباط دارند.

• دهان آنها خشک و تلخ است.

• طرفداران تداوم فشار خون بالا تحریک پذیری و وزوز گوش دارند.

• بیماران فشار خون خسته ، سنگین و خواب آلود هستند. قلب این افراد پس از خوردن غذاهای چرب دچار مشکل می شود. اگر این علائم را دارید ، با خوردن آب ، آب لیمو یا سرکه آنها را درمان کنید.

• این افراد زیاد عرق می کنند.

چشم متورم و متورم می شود


ممکن است این مقاله را دوست داشته باشید: هر آنچه باید درباره کبد چرب بدانید

چربی خون بالا و عفونت های مرتبط

با بزرگ شدن رگ های خونی ، به احتمال زیاد از تنگی نفس رنج می برید زیرا فشار خون بالا می رود و چربی روی سطوح کمان بالا می رود و بنابراین انقباض ماهیچه ها سخت تر می شود و خون کمتری در بدن وجود دارد. قلب قوی تر است برای دریافت خون آن خون اکسیژن دار.

به همین دلیل است که افراد مبتلا به سرطان قلب می شوند و بدترین چیز بیماری قلبی است.

همچنین وقتی خون به روده های شما ، به ویژه مغز پمپ می شود ، روده ها و مغز شما نمی توانند کار کنند و مغز شما ممکن است دچار سکته مغزی شود.

چربی خون همچنین منجر به بیماریهای زیر می شود:

• کم کاری تیروئید
• بیماریهای کبدی و کلیوی
• دیابت
• نارسایی کلیه
• چربی
• برخی بیماریها
• الکل
• بیماری های عفونی

رژیم غذایی مناسب برای افرادی که چربی خون بالایی دارند

افرادی که دارای چربی خون هستند باید چه رژیم غذایی داشته باشند؟

افراد مبتلا به چربی خون باید از غذاهای بخارپز ، آب پز و کبابی به جای غذاهای سرخ شده استفاده کنند تا کمتر باشد. این افراد باید از آب ، جگر ، زرده تخم مرغ ، عدس ، چربی ، روغن جامد ، بستنی و شیرینی و غذاهای شیرین که در صورت مصرف بیش از حد زیاد است ، خودداری کنند. از مواد کم چرب استفاده کنید. به عنوان مثال ، از شیر کم چرب و شیر کم چرب استفاده کنید.

این افراد باید گوشت قرمز را از رژیم غذایی خود و گوشت سفید مانند بوقلمون یا مرغ را حذف کنند.

به افرادی که فشار خون طبیعی دارند توصیه می شود از سیر ، سبزیجات و میوه های خام مانند گلابی ، پرتقال ، انگور و سیب استفاده کنند. شما همچنین باید پروتئین مانند لوبیا و غلات کامل بخورید.

افراد مبتلا به چربی خون باید از گیاهانی مانند سیاه دانه ، آویشن ، سویا ، گشنیز ، سبزیجاتی مانند شوید ، پوست لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید