نقد و بررسی گربه سیاه – آینه سیاه در تهران


گربه سیاه یکی از جدیدترین فیلم های ایرانی است که به آن علاقه دارید، اما در اجرا و حتی رسیدن به اهدافش چندان موفق به نظر نمی رسد و به همین دلیل به آن فیلم شکست خورده می گویند. این فیلم که از بازیگران مشهوری چون بهرام رادان، بهاره کیان افشار و ترلان پروانه بهره می‌برد، پروژه‌ای بدون قضاوت است که معنای واقعی خود را فدای رضایت مخاطب می‌کند. برای بررسی گربه سیاه با ویجیاتو همراه باشید.

شبکه نمایش خانگی را با ویجیاتو دنبال کنید:

نامه هایی که در مورد فیلم گربه سیاه شناخته شده اند. شاید معروف ترین آنها بهرام رادان باشد. ستاره دهه 1380 سینمای ایران که در دهه 1390 بیش از حد معمول اجرا نداشت، در سال های اخیر تولید را از سر گرفت و به همین دلیل نام مهم ترین بازیگران فیلم گربه سیاه بوده است. رادان فیلم گربه سیاه را نیز منتشر کرده است که اولین تجربه او در عرصه تولید است. کارگردانی این فیلم بر عهده کریم امینی است که بیشتر به خاطر بازی در سینما و تلویزیون شهرت دارد.

داستان گربه سیاه از جایی شروع می شود که بسیاری از جوانان تشویق می شوند تا مقصدهای رویایی خود را دنبال کنند، اما شرایط برای هیچ یک از آنها مناسب نیست. هر یک از این جوانان با چالش های زیادی روبرو هستند. فقر، مشکلات خانوادگی و موانع اجتماعی. سرانجام آنها به این باور می رسند که راه رسیدن به رویاهایشان به روشی که به دست آورده اند ممکن نیست. بنابراین آنها تصمیم گرفتند ارزان قیمت شوند و تنها با پهنای باند کمی که شما را فریب داده است، ریسک کنند. آنها اذعان دارند که برای تبدیل شدن به افراد مشهور، مشهور و محبوب باید اطلاعات بیشتری در وب سایت داشته باشند و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند.

فیلم Black Cat رویدادهای محبوبی را در رسانه های اجتماعی به نام lats مجازی در زیر میکروسکوپ فاش کرد، اما در نهایت نتوانست در سطح و اندازه مناسب ظاهر شود. زیرا شما اساسا نه تنها به ایده های مورد علاقه خود توجه نمی کنید، بلکه اساسا نمی توانید دلیل خاصی برای داستان خود داشته باشید. دومین تجربه کارگردانی کریم امینی عنوان بلاتکلیفی است که نمی داند باید دنبال چه چیزی برود.

یک توضیح متعصبانه

واقعاً مشخص نیست که فیلم گربه سیاه اساساً چه هدفی برای مخاطب دارد. اما واضح است که این فیلم در تعبیرش متعصبانه و خودخواهانه است. این فیلم در مورد توبیخ لات های مجازی یا تفسیر مفاسد اجتماعی ناشی از انتشار ویروس محبوب در شبکه های اجتماعی نیست. در عوض، تمام هدف فیلم این است که شبکه های اجتماعی و سلبریتی های آن آسیب زیادی به بازیگران و بازیگران زن وارد کرده اند. طبق فیلمنامه فیلم گربه سیاه [که توسط علی اصغری نوشته شده] شبکه های اجتماعی مانع از دیده شدن هنرمندان واقعی می شود.

این داستان متعصبانه به تماشاگر این امکان را می دهد که خود را وقف فیلم گربه سیاه کند و آن را عنوانی نامفهوم از وضعیت واقعی جامعه امروز ایران بخواند. حقیقت ماجرا این است که توسعه دهندگان اینستاگرام هیچ فضایی برای هیچ بازیگری باقی نگذاشته اند. آنها فقط یک محراب جدید دارند که در آن خود را معرفی می کنند. به عبارت دیگر، این واقعیت که امروزه همه رسانه های اجتماعی را به فیلم می پسندند، ربطی به دسته بندی های مجازی ندارد. واقعیت این است که نه تنها فیلم ها جذابیت های قبلی را ندارند، بلکه شبکه های اجتماعی نیز پدیده ای مدرن هستند که توجه مخاطب را به خود جلب می کنند.

بازی های سینوسی

گربه سیاه واقعاً بازیگران آشفته ای دارد که نمی توانند در بازیگری به یکدیگر کمک کنند. در حالی که بازی کیا رکنی با تماشاگران همراه نبود، ترلان پروانه توانسته نقشی سرگرم کننده ارائه دهد که در برخی صحنه ها یادآور حضور او در فیلم فراری است. اما شاید بهترین بازیگر فیلم گربه سیاه حسین پورکریمی باشد. آثار هنری او چشم نواز و دقیق است و به وضوح نشان می دهد که در نقش خود است و آن را درک می کند.

بهرام رادان [که در این فیلم در نقش شخصیت خودش بازی می‌کند و مجری یک برنامه تلویزیونی است] بازی استقبالی را ارائه می دهد، اما فیلم واقعاً به صحنه های مرتبط با کار تلویزیونی رادان کمک می کند، به همین دلیل این صحنه ها مصنوعی و غیرقابل باور هستند. بهاره کیانافشار، علی اوجی و رضا یزدانی [که تقریبا بدون یکدیگر دیده نمی‌شوند!] و احسان کرمی یکی از معروف ترین بازیگران فیلم گربه سیاه است که نقش های فرعی زیادی دارد و اساساً چندان در داستان بازی نکرده است.

تجربه بزرگ بهرام رادان

گربه سیاه در واقع اولین تجربه بهرام رادان در عرصه تولید است. این فیلم در سال 1388 آماده اکران شد اما به دلیل ازدیاد پروتئین کرونا و البته بازخوردهای فراوانی که دریافت کرد، سرانجام با تاخیری طولانی در زمستان 1400 اکران شد و هم اکنون در شبکه نمایش خانگی شبکه های اجتماعی منتشر شده است. خدمات پخش ایران. فیلم گربه سیاه دغدغه ارزشمندی است و به همین دلیل نگاه آن مانند آموزش برای نوجوانان و نوجوانان دهه هفتاد و هشتاد است.

اما در مجموع به نظر نمی رسد فیلم در ارائه ایده های خود و استفاده مجدد از تفکر خود چندان موفق باشد. بنابراین فیلم Black Cat را نمی توان فیلمی ارزشمند و خاطره انگیز دانست. اما تماشای این فیلم که سعی دارد نسخه ای ایرانیزه شده از مجموعه آینه سیاه باشد، می تواند یک تجربه نامزدی باشد که مورد توجه ویژه نسل جوان است.

از مدرسه فیلم ویجیاتو دیدن کنید: