واکسن سرطان دانشمندان تومورهای موش را از بین می برد


دانشمندان در سراسر جهان به سختی برای ساخت واکسن سرطان کار می کنند. با این حال، به دلایل متعدد، مانند شباهت سلول های سرطانی به سلول های سالم، دستیابی به این امر آسان نیست. اما اکنون، طبق بیانیه مطبوعاتی منتشر شده توسط محققان دانشکده مهندسی دانشگاه تافتس، واکسنی جدید و قدرتمند برای هدف قرار دادن سرطان در موش ما انجام می دهیم.

این واکسن بسیار شبیه به واکسن های فایزر و کورونا مدرنا است که mRNA را در حباب های چربی بسیار کوچک تولید می کند و در نهایت با سلول های بدن ترکیب می شود. در این شرایط سلول های بدن قادر به تولید آنتی ژن های ویروسی خواهند بود که سیستم ایمنی بدن را فعال می کند.

کدهای mRNA برای آنتی ژن ها در سلول های سرطانی و وزیکول های معروف به نانوذرات لیپیدی (LNPs) می تواند مهم باشد. سیستم لنفاوی هدف، جایی که سلول های ایمنی «یاد می گیرند» تا پاسخ خود را موثرتر کنند.

آزمایش واکسن سرطان روی موش

پس از تزریق واکسن به موش های آزمایشگاهی، محققان دریافتند که LNP در مجرای روده آنها تجمع می یابد. آنها همچنین توضیح دادند که LNP ها موادی را از خون روی سطح خود جذب می کنند و مواد انتخاب شده به گیرنده های خاصی در اندام هدف متصل می شوند.

تحقیقات دانشمندان نشان داد موش های مبتلا به ملانوم متاستاتیک (نوعی سرطان پوست) در این آزمایش پس از تزریق یک داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی توانستند با تومورهای خود بهتر مبارزه کنند. علاوه بر این، هنگامی که واکسن با داروی دیگری ترکیب می‌شود که به سلول‌های سرطانی کمک می‌کند تا پاسخ سیستم ایمنی را سرکوب کنند، احتمال 40 درصد برای پاسخ کامل بدون عود در درازمدت فراهم می‌شود.

Qiaobing Xu، یکی از محققان این مطالعه و استاد مهندسی زیست پزشکی توضیح داد:

کاری که ما انجام دادیم این بود که نسل بعدی واکسن‌های mRNA را با استفاده از فناوری انتقال نانوذرات لیپیدی، با توانایی هدف قرار دادن اندام‌ها و بافت‌های خاص، توسعه دادیم. هدف قرار دادن سیستم لنفاوی به ما کمک کرده است تا بر بسیاری از چالش‌هایی که دیگران در ساخت واکسن‌های سرطان با آن‌ها مواجه شده‌اند غلبه کنیم.»

تاکنون بیش از 20 واکسن mRNA برای سرطان آزمایش شده است، اما همچنین اشاره شده است که بسیاری از این واکسن ها خطر التهاب و آسیب به کبد را دارند.

اگر دوست دارید، می توانید این مقاله را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.