پزشکان موفق شدند گروه خونی کلیه اهدایی را تغییر دهند


محققان دانشگاه کمبریج توانسته اند گروه خونی کلیه ها تغییر سه دستیار؛ پیشرفتی که می تواند تغییر بزرگی در پیوند انسان ایجاد کند و شانس افرادی که در صف دریافت عضو هستند را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

این دستاورد می تواند تعداد کلیه های موجود برای پیوند انسان را افزایش دهد. به خصوص در گروه های کوچک، به ندرت می توان کلیه های مناسب برای آنها پیدا کرد. به عنوان مثال کلیه افراد دارای گروه خونی A را نمی توان به فردی با گروه خونی B پیوند زد و بالعکس. اما در صورت امکان گروه خونی به O تغییر، کلیه را می توان برای افراد با گروه های خونی مختلف استفاده کرد. کاری که تیم دانشگاه کمبریج انجام داده است.

تغییر گروه خون کلیه، پیشرفت در پیوند انسان

تیمی از محققان دانشگاه کمبریج از دستگاه “کرم نورموترمیک” برای متعادل کردن خون تزریق شده با یک آنزیم از طریق کلیه اهداکننده متوفی استفاده کردند. دستگاهی که به کلیه فرد متصل می شود تا خون اکسیژن دار را عبور دهد و آن را برای استفاده در آینده ذخیره کند.

آنزیمی که محققان استفاده می کنند نشانگرهای گروه خونی کلیه را از بین می برد و گروه خونی آن را O می سازد. با این کار کلیه برای هر نوع خونی قابل استفاده است.

به گفته سرنا مک میلان، دانشجوی دکترا در دانشگاه کمبریج، پس از اینکه آنزیم توانست آنتی ژن ها را از بافت کلیه انسان حذف کند، محققان به رویکرد خود اطمینان داشتند:

«بعد از اینکه آنزیم را روی تکه‌ای از بافت کلیه انسان گذاشتیم و آنتی‌ژن‌ها را خیلی سریع حذف کردیم، بسیار مطمئن بودیم که این کار را انجام می‌دهیم. سپس متوجه شدیم که این کار را با یک تکنیک عملی انجام می‌دهیم و فقط باید کار را برای استفاده از آنزیم در کلیه‌های انسان گسترش دهیم.»

دانشمندان توانسته اند طی چند ساعت با دستگاه و آنزیم کلیه گروه خونی B را به کلیه گروه خونی تبدیل کنند. این می تواند جان بسیاری را نجات دهد. به خصوص برای اقلیت ها، زیرا به گفته پزشکان، این افراد در مقایسه با بیماران سفید پوست یک سال بیشتر برای دریافت اعضای بدن صبر می کنند.

نژادهای اقلیت اغلب دارای گروه خونی B هستند و با توجه به اینکه میزان اهدای عضو با این گروه خونی خیلی بالا نیست، کلیه های کمی برای این افراد وجود دارد. اکنون با امکان تغییر گروه خونی کلیه ها به O می توان هر کلیه ای را به این افراد پیوند زد.

دانشمندان به یافتن راهی برای آزمایش بالینی راه حل خود ادامه خواهند داد.

اگر دوست دارید، می توانید این مقاله را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.