10 فیلم موفقی که استودیوهای سینمایی را از ورشکستگی نجات دادند


اخیراً اعلام شد که برادران وارنر. بودجه لازم برای اکران تنها دو فیلم، Black Adam و Don’t Worry عزیزم را در سال جاری دارد. این خبر در کنار لغو پخش فیلم ها و سریال های جدید از سرویس HBO Max باعث شده تا بسیاری از وضعیت مالی کمپانی برادران وارنر صحبت کنند. اما برادران وارنر تنها استودیو فیلمی نیست که برای بقای مالی خود به موفقیت یک فیلم خاص وابسته است و از ابتدای ورود به صنعت سینما، استودیوهای زیادی وجود داشته اند که تنها فرصت بقای مالی و اجتناب از موانع را دارند. موفقیت از یک فیلم خاص این استودیوها در شرایطی قرار می گیرند که بقای آنها به عملکرد تجاری موفق یک فیلم در گیشه بستگی دارد. در ادامه این مقاله شما را با 10 فیلمی آشنا می کنیم که با موفقیت تجاری خود استودیوهای بزرگ فیلمسازی را از ورشکستگی نجات دادند.

10 فیلم موفقی که استودیوهای سینمایی را از ورشکستگی نجات دادند

1- خیابان 42 (1933) – شرکت برادران وارنر

برادران وارنر در گذشته نیز مشکلات مالی را تجربه کرده اند و یک بار در دوران رکود بزرگ شاهد این وضعیت بوده اند. اما این استودیو توانست با یک سری موزیکال موفق خود را از این شرایط سخت اقتصادی بیرون بکشد که مهمترین آنها فیلم خیابان 42 بود. در این موزیکال روبی کلر، جینجر راجرز و دیک پاول به ایفای نقش پرداختند. در زمان ساخت و اکران این فیلم، وارنر فکر می‌کرد که این فیلم خارج از رقابت با دیگر استودیوها است، اما اشتباه می‌کردند، زیرا وقتی 42nd Street اکران شد، به یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های سال تبدیل شد. علاوه بر این، این فیلم منجر به ظهور زوج کلر و پاول شد که در بسیاری از موزیکال های آینده بازی کردند.

10 فیلم موفقی که استودیوهای سینمایی را از ورشکستگی نجات دادند

2- It Happened One Night (1934) – Columbia Pictures

قبل از اینکه یک شبه اتفاق بیفتد، کلمبیا پیکچرز یک استودیوی کوچک و فقیر بود که فیلم‌های فراموش‌نشدنی و کم‌هزینه تولید می‌کرد تا اینکه فرانک کاپرا شروع به جذب پول بیشتر کرد. پس از موفقیت Lady For A Day، کاپرا توانست مدیران استودیو را متقاعد کند که به او پول بیشتری بدهند، که منجر به موفقیت‌آمیزترین و محبوب‌ترین فیلم استودیو در دهه 1930 شد. استودیو را به چیزی بزرگتر از آنچه آنها تصور می کردند تبدیل کرد. یک زن برای یک روز نشان داد که استودیو می تواند عالی باشد و در یک شب این اتفاق افتاد که عظمت استودیو را تثبیت کرد و از آن به بعد کلمبیا پیکچرز به یکی از بزرگترین استودیوهای فیلم تبدیل شد و تا آن زمان باقی مانده است.

10 فیلم موفقی که استودیوهای سینمایی را از ورشکستگی نجات دادند

3- بن هور (1959) – ناحیه گلدوین مایر

در سال 1959، سیستم استودیو تقریباً به طور کامل نابود شد و مترو گلدوین مایر دیگر کشش و قدرتی را که در 40 سال گذشته داشت، نداشت. زمانی که بن هور به عنوان پرهزینه ترین فیلم ساخته شده اکران شد، موفقیت بزرگی برای استودیو بود. این فیلم در نهایت منجر به سود 20 میلیون دلاری استودیو مترو گلدوین مایر شد و به این استودیو اجازه داد تا مدت ها به کار خود ادامه دهد. در آن زمان مترو گلدوین مایر با بحران مالی مواجه شد و به همین دلیل فیلم بن هور که از تمام سرمایه استودیو استفاده کرد، در صورت شکست می تواند پایان کار استودیو و ورشکستگی آن باشد. باجه بلیط فروشی. اما این فیلم تاریخی برنده جوایز اسکار بسیاری از جمله بهترین فیلم سال شد و همچنان فیلمی چشم نواز و باکیفیت بالا محسوب می شود، هرچند بیش از نیم قرن از اکران آن می گذرد.

4- It’s Your Mistake (1933) – Paramount

فیلم دیگری که به یک سالن سینما در دوران رکود بزرگ کمک کرد، فیلم She Done Him Wrong محصول پارامونت بود. این فیلم بر اساس بازی جنجالی مای وست به نام لیلی عزیز، با کمدی خطرناک خود به موفقیت تجاری بزرگی دست یافت و به سرعت دو ستاره جدید مای وست و کری گرانت را به استودیو پارامونت آورد. وست و گرانت قبل از جدایی یک تجربه دیگر از ساختن فیلم با هم داشتند، جایی که به دو ستاره بزرگ پارامونت تبدیل شدند. این نوع انیمیشن مانند خیابان چهل و دوم برای افرادی که از نظر اقتصادی دچار مشکل هستند بسیار پرطرفدار و جذاب است و افرادی که در این روزهای تاریک به دنبال تفریح ​​و هیجان هستند به آن روی می آورند.

10 فیلم موفقی که استودیوهای سینمایی را از ورشکستگی نجات دادند

5- سیندرلا (1950) – دیزنی

دیزنی سرمایه گذاری زیادی روی فیلم سیندرلا کرده و بیش از دو میلیون دلار برای این انیمیشن در نظر گرفته است. بعد از جنگ جهانی دوم، این استودیو در وضعیت خوبی قرار نداشت و در موقعیتی قرار نداشت که بیش از ده سال پیش با سفید برفی نامی برای خود دست و پا کرده بود، اما در زمان اکران سیندرلا، وضعیت خوبی نداشت. موقعیت و به همین دلیل او تصمیم گرفت از قمار بزرگ دست بکشد، تصمیمی که به موفقیت بزرگی برای دیزنی تبدیل شد. بی دلیل نیست که سیندرلا هنوز از دیدگاه دیزنی یک شاهکار است زیرا بدون فیلم دیزنی امروز وجود نداشت. چیزی که جای تعجب دارد این است که این تجربه بارها اتفاق افتاده است و در بسیاری از موارد دیزنی تمام دارایی خود را روی یک فیلم و بخش سرگرمی خود شرط بندی کرده است، برای مثال در مورد پری دریایی کوچک، اما اگر سیندرلا یک شکست تجاری باشد، ممکن است شکست بخورد. بر فراز. کار استودیو دیزنی کل آن است.

6- Shrek (2001) – انیمیشن DreamWorks

پیش از شرک، دریم ورکس در زمینه انیمیشن سازی مانند The Prince Of Egypt و Chicken Run به موفقیت هایی دست یافته بود، اما این موفقیت ها آنقدر نبود که آنها را به یکی از بزرگترین استودیوهای عرصه انیمیشن در جهان تبدیل کند. پس از شرک، تمام بودجه استودیو به فیلم های CGI اختصاص یافت و به دلیل محبوبیت شرک، دریم ورکس تصمیم گرفت دیگر دنبال فیلم های دو بعدی نرود. انیمیشن DreamWorks چند سال پیش از استودیوی اصلی خود جدا شد و اکنون متعلق به یونیورسال است. اما هر بار که به پول نیاز دارند، به شرک می روند. این فیلم به قدری محبوب بود و هست که بعد از آن استاندارد جدیدی برای فیلم های انیمیشن ایجاد کرد و به یکی از موفق ترین فیلم هایی تبدیل شد که دوره تولید پرتلاطم و سختی را پشت سر گذاشت.

10 فیلم موفقی که استودیوهای سینمایی را از ورشکستگی نجات دادند

7- سه دختر باهوش (1936) – یونیورسال

هنگامی که استودیو یونیورسال در اواسط دهه 1930 با مشکلات مالی شدیدی مواجه شد، بنیانگذاران استودیو، خانواده لامل، شرکت را ترک کردند و با هیئت مدیره جدیدی جایگزین شدند. یکی از اولین فیلم های این کارگردانان جدید سه دختر باهوش بود که به موفقیت مالی بزرگی دست یافت و نه تنها یونیورسال را در وضعیت مالی بهتری قرار داد، بلکه ستاره جدیدی به نام دایانا دوربین را نیز به یونیورسال معرفی کرد. برخلاف برخی دیگر از فیلم‌های این فهرست، سه دختر باهوش تقریباً به طور کامل فراموش شده است، اما دو دنباله آن در دهه 1930 ساخته شد. شرلی تمپل برای استودیوهای دیگر بازی می‌کند. به لطف این فیلم و موفقیت تجاری آن، یونیورسال به کار خود ادامه می دهد.

10 فیلم موفقی که استودیوهای سینمایی را از ورشکستگی نجات دادند

8- داستان اسباب بازی (1995) – پیکسار

پیکسار در دهه 90 دائماً برای استیو جابز ضرر می کرد، به طوری که قبل از انتشار داستان اسباب بازی، قصد داشت آن را بفروشد. اما داستان اسباب بازی بیش از 300 میلیون دلار درآمد داشت و محصول پیکسار را بسیار مهم کرد. از این رو جابز تصمیم گرفت تا اموال این استودیو را حفظ کند و به همکاری با دیزنی در ساخت فیلم های انیمیشن ادامه دهد. در نهایت در اواسط دهه 2000 به قیمت 7.4 میلیارد دلار به دیزنی فروخته شد، رقمی بسیار فراتر از تصور استیو جابز. این اسباب بازی مرزهای فنی دنیای انیمیشن را شکست و داستانی بی نقص را روایت کرد و از آن زمان تاکنون پیکسار همیشه در صدر دنیای فیلم و انیمیشن بوده است.

9- گودزیلا (1954) – توهو

کل صنعت فیلم ژاپن پس از جنگ جهانی دوم نابود شد و استودیوی توهو در سال های پس از پایان جنگ و شکست ژاپن در وضعیت خوبی قرار نداشت. اما سال 1954 با انتشار گودزیلا و هفت سامری، سال مهمی بود که همه چیز را تغییر داد. هر دوی این فیلم‌ها موفقیت‌های تجاری بزرگی داشتند و گودزیلا نسخه‌های آمریکایی را دنبال کرد و نشان داد که دنیای غرب هنوز عاشق موجودی است که در ژاپن متولد شده بود. فیلم گودزیلا بارها به توهو برای فرار از مشکلات مالی کمک کرده است و در بیش از نیم سال اجاره این هیولای معروف به سینماهای سراسر جهان توانسته درآمد قابل توجهی به دست آورد. اولین فیلم گودزیلا همچنان بهترین فیلم گودزیلا در متاکریتیک است و جذابیت گودزیلای اصلی را نشان می دهد. اکنون، با گودزیلا و عرضه بی پایان فیلم های استودیو گیبلی و کوروساوا، توهو در وضعیت عالی قرار دارد.

10 فیلم موفقی که استودیوهای سینمایی را از ورشکستگی نجات دادند

10- تمامی فیلم های شرلی تمپل-فاکس

شرلی تمپل نه تنها استودیو فاکس را نجات داد، بلکه باعث شد این استودیو به استودیوهای قرن بیستم بپیوندد، بنابراین می توان آن را ناجی تمام سینمای هالیوود دانست. در زمانی که قوانین هیز به شدت اجرا می شد، تمپل ستاره صنعت فیلم بود. پس از اینکه فیلم هایی مانند چشمان روشن تبدیل به نمایشنامه شدند، تمپل به یکی از بزرگ ترین ستاره های دهه 1930 تبدیل شد و نام بزرگی به دست آورد. این معبد آنقدر معروف و محبوب است که رئیس جمهور ایالات متحده، روزولت نیز از آن قدردانی می کند. فیلم‌های او بر روی DVD نیز منتشر شده‌اند، در حالی که بسیاری از آگهی‌های تبلیغاتی او در اواسط دهه 2000 از تلویزیون پخش شدند.